Home Ogród Pogoda w sierpniu. Jaka aura nas czeka?

Pogoda w sierpniu. Jaka aura nas czeka?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Słońce przesuwa się przed pasem nieba zwanym znakiem Lwa do 23 sierpnia. W tym dniu o godz. 12:02 pojawia się w znaku Panny. Nów 1 sierpnia, pełnia 15 sierpnia, drugi nów 30 sierpnia.

 Sierpień początkowo może być delikatnie chłodniejszy i deszczowy, dopiero pod koniec pierwszej dekady będzie ponownie pogodny, ciepły, nawet upalny, zwłaszcza, gdy powieje wiatr z północnego zachodu lub wschodu. Temperatury dosyć wysokie, nawet w cieniu. Jednak typowo letniej aurze mogą towarzyszyć obfite opady deszczu, gwałtowne ulewy, lokalnie wystąpią burze, zwłaszcza, gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Dużo więcej zmian i opadów w drugiej i trzeciej dekadzie. Wtedy też aura będzie zmienna i z dużą ilością deszczu, ale już bez gwałtownych ulew i burz, zwłaszcza pod koniec miesiąca. Wtedy też dni pogodnych, słonecznych i ciepłych w dzień dużo mniej, pojawią się tylko lokalnie i sporadycznie.

Sierpień na polu, w ogrodzie i gospodarstwie. Jakie prace wykonać?

Temperatury w dzień wyraźnie niższe niż na początku miesiąca. Wtedy też zdecydowanie chłodniej, zwłaszcza rankami, niewykluczona rosa. Noce powinny być już także chłodniejsze, z temperaturami charakterystycznymi dla jesieni. Podczas okresów ładniejszej pogody i rozpogodzeń możliwe liczne poranne mgły i zamglenia. Sierpień może być dosyć mokry i mało przyjemny dla wczasowiczów, a deszcze i burze nie ułatwią pracy rolnikom. Nadmierna wilgoć, połączona z ciepłą aurą, może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych w ogrodach i grzybni w lasach.

Prognoza dodatkowa

Ładnej pogody można oczekiwać, gdy na niebie pojawia się piękna zorza wieczorna (niejaskrawa) i dodatkowo nie ma ciemnych chmur.

Ludowa meteorologia

  •  Gdy w pierwszym dniu sierpnia mglisto, na dzień św. Jadwigi (15 października) w komorach dostatnio, a w polu i w sadzie czysto.
  • Gdy Rajmund (31 sierpnia) ciepłem częstuje – październik rolnika raduje.

Przysłowia

  • Gdy sierpień ciepło przyniesie, radosny będzie wrzesień.
  • Gdy Nikodem (3 sierpnia) przyjdzie z chłodem, krótko będziesz chodził brodem.

Powiązane artykuły

Leave a Comment