Home Ogród Ślimaki – jak zwalczać niechcianych gości?

Ślimaki – jak zwalczać niechcianych gości?

Pytanie: Wiosną na działce mieliśmy plagę różnych ślimaków z przewagą bezskorupowych. Były bardzo uciążliwe. Do tego stopnia, że poniszczyły wiele zasiewów. Dlatego proszę o przesłanie jakiejś publikacji mówiącej jak się przed nimi bronić i jak zwalczać ślimaki?
Krystyna z Poznania

Jak walczyć ze ślimakami?

O ochronie ogrodu przed ślimakami wraz z prezentacją sposobów ich zwalczania pisał Z. Przybylak w serii poradników Tradycyjny Ogród Ekologiczny. W tomie I, II i III są zaprezentowane różne sposoby walki z tym szkodnikiem (uprawa współrzędna, soda oczyszczona itd.). Dodatkowo ciekawy sposób walki ze ślimakami bezskorupowymi znaleźli Francuzi.

Oto francuska metoda walki ze ślimakami – na „pokrojonego ziemniaka”

Plasterki ziemniaków pomogą zwalczyć ślimaki
Obrane z łupin ziemniaki, pokroić w plastry i ułożyć na ścieżkach wzdłuż zagonków z warzywami, m.in. z sałatą. Przykryć, pokrojone i położone w odstępach około 20 cm plastry ziemniaków, drewnianą deską i pozostawić je na noc i kolejny dzień.
W tym czasie przy plastrach zbierają się ślimaki, dla których ziemniak jest dobrym i smacznym pożywieniem.
Po 24 h odsłaniając deskę można zobaczyć ślimaki i z łatwością zebrać je do słoika i wynieść z dala od ogrodu.
Plastry ziemniaków pozostawić można przez dłuższy okres czasu. Należy tylko kontrolować, by były wystarczająco świeże. Ślimaki zbierać i wynosić z ogrodu każdego dnia.

Kiedy walka ze ślimakami będzie skuteczna przeczytasz w Ekologicznym Poradniku Księżycowym 

 
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Powiązane artykuły

Leave a Comment