Home Ogród Drutowiec w ziemniakach – 8 naturalnych metod zwalczania drutowca

Drutowiec w ziemniakach – 8 naturalnych metod zwalczania drutowca

Pytanie Czytelniczki: Jaka jest najprostsza metoda pozbycia się z działki drutowca, który niszczy mi od kilku lat ziemniaki? Na początku są to takie ślady jakby coś czarnego było wbite w ziemniak, ale jak jest wykopany i pozostawiony w skrzynce to robi się ciemny i pojawiają się na nim takie jakby korytarze wygryzione, prawie dziury. Zastanawiam się czy powinnam zaprzestać uprawy ziemniaka, czy można jakimś ekologicznym sposobem pozbyć się tego szkodnika? Jeśli jest to możliwe, to bardzo proszę o poradę jak to zrobić. Od kilku lat czytałam wasz poradnik i bardzo mi pomaga.
Krystyna z Oświęcimia

Jak wyglądają drutowce?

Drutowce to cienkie na 2-3 cm długie gąsienice. Mają żółtą barwę, a głowę koloru brązowego. Często przypominają kawałki gładkiego zardzewiałego drutu, stąd ich nazwa.

Gdzie żyją drutowce?

Gąsienice pojawiają się najczęściej na ziemiach lekkich, pulchnych. Żyją tuż pod powierzchnią ziemi, niezbyt głęboko. Są bardzo ekspansywne, rozchodzą się szybko i gryzą wszystko co spotkają na swojej drodze.
Ziemniaki w eko gospodarstwie p. L. i M. Gaweł w Woli Batorskiej w Małopolsce

Jakie rośliny atakują drutowce?

Drutowce to szkodniki, które atakują nie tylko ziemniaki, ale także buraki, kiełkujące młode rośliny, m.in. zboża: jęczmień i owies. Uwielbiają mięsiste, soczyste części roślin. Dlatego niszczą wschodzące zboża ozime i jare. Oziminy niszczą jesienią, a przez zimę chowają się głębiej w ziemię, aby na wiosnę wydostać się na powierzchnię i gryźć. Z drutowców po kilku latach wylęgają się tak zwane kowale, czyli sprężyki – czarne podłużne żuki. Na wiosnę, składają jaja do ziemi i potem z nich wylęgają się drutowce.

Jak chronić wszystkie uprawy przed drutowcem?

  1. Utwardzać ziemię – drutowce lubią pulchną ziemię, zarówno na polu jak i w ogrodzie. Gdy tylko szkodniki się pokażą, warto mocno zwałować pole pierścieniowym wałem, a w przydomowym ogródku udeptać szeroką ścieżkę na około tego miejsca, w który jest szkodnik. Udeptanie lub utwardzenie ziemi skutecznie powstrzyma rozchodzenie się szkodnika. Zboże przy zastosowaniu takiego zabiegu rozrośnie się, wzmocni i rozkrzewi.
  2. Wyłapywać na przynętę – można także zastosować metodę wyłapywania na przynętę. Po udeptaniu ścieżki można naokoło tych miejsc, gdzie są szkodniki, poutykać w ziemię, najlepiej wieczorem, pokrojone w plasterki ziemniaki. Połowa warzywa powinna być w ziemi, połowa na wierzchu. Ziemniaki poutykać dosyć gęsto. Drutowce powinny do nich ściągnąć. Następnego dnia warzywa należy zebrać, zniszczyć szkodniki (wrzucić do gorącej wody) i czyste ziemniaki ponownie poutykać w ziemię. Zamiast ziemniaków można także wykorzystać plasterki marchwi.
    Na drutowce wysiej roślinę chwytną np. sałatę
  3. Wysiać roślinę chwytną – można wysiać w sąsiedztwie roślin zaatakowanych przez szkodniki sałatę głowiastą. W momencie gdy szkodnik zaatakuje roślinę, sałata zwiędnie, trzeba ją razem ze szkodnikami, wykopać i usunąć.
  4. Naturalne nawozy mineralne – jesienią ziemię można posypać marglem wapniowym, a wiosną mączką skalną, biorąc 5 kg na 50 m2 powierzchni.
  5. Zastosować metodę agrotechniczną – należy bardzo często spulchniać międzyrzędzia ziemniaków (w uprawie polowej niezbędne są terminowe orki i podorywki). Poruszanie gleby wydostaje szkodniki na powierzchnię. Jaja i larwy są wysuszane przez słońce, a dorosłe osobniki najczęściej zjadane przez ptaki.
    Na drutowce warto wysiewać w płodozmianie rośliny nie atakowane przez szkodniki, m.in. grykę
  6. Właściwy płodozmian – warto tak zaplanować płodozmian, by znalazły się w nim rośliny nie atakowane przez drutowce, np. groch, fasola, gorczyca, len, gryka (przeczytaj więcej o właściwościach kaszy gryczanej), rzepak lub łubin. Można wysiewać je jako poplon lub pozostawić na cały okres wegetacyjny. (W jednym z listów od ogrodniczki s. Róży z Wschowy otrzymałam informację jak udało się zlikwidować skutecznie drutowce, gdy chemiczne środki nie działały. Siostra zasiała dwa razy, rok po roku białą gorczycę, którą jesienią zakopała przed jej kwitnieniem. W trzecim roku (jesienią) podczas przekopywania działki został wydobyty tylko jeden drutowiec. Pozostałe larwy wyginęły).
  7. Wczesne wysadzenia – można także wcześniej wysadzać ziemniaki i wcześniej je zbierać, wtedy rośliny mniej są narażone na obecność szkodnika.
  8. Naturalni wrogowie drutowców to: krety, ryjówki, biegacze, ptaki.

 

Tekst i zdjęcia: Magdalena Przybylak-Zdanowicz
 

Powiązane artykuły

Leave a Comment