Home Ogród Wiosna w ogrodzie. Jak zadbać o krzewy i drzewa liściaste?

Wiosna w ogrodzie. Jak zadbać o krzewy i drzewa liściaste?

by Martyna Cieślińska

Wiosna w ogrodzie to czas wielu prac porządkowych w ogrodzie. Ich wykonanie jest konieczne, jeśli chcemy za jakiś czas móc odpoczywać wśród kwiatów i bujnych krzewów. Jak więc o nie zadbać? 

Wiosna to dobry czas na sadzenie krzewów i drzew. Okres sadzenia zależy od tego, w jakiej formie kupujemy sadzonki. Jeśli są to sadzonki doniczkowe, czas sadzenia trwa od marca aż do listopada. Co innego, jeśli kupujemy sadzonki z gołymi korzeniami. Wtedy czas wysadzania jest bardzo krótki i trwa od marca do kwietnia.

Wiosna w ogrodzie. Jakie prace wykonać?

Można też kupić sadzonki balotowe, czyli takie, których bryła korzeniowa owinięta jest tkaniną lub siatką jutową. Wtedy okres sadzenia jest w kwietniu i później od września do października.

Starajmy się dokładnie oglądać korzenie. Rozpoznanie stanu chorobowego lub uszkodzonego systemu korzeniowego na tym etapie zmniejszy ilość pracy w przyszłości.

Długoterminowa pogoda na kwiecień

Jakie krzewy i drzewa liściaste sadzić wiosną?

Jeśli chodzi o gatunki, jakie najczęściej sadzimy wiosną, są to np.: róże, ligustry, graby, magnolie, różaneczniki, a także drzewa owocowe, takie jak: maliny, jeżyny, porzeczki, morele czy brzoskwinie.

Jeśli chodzi o jabłonie, grusze czy śliwy, bardziej optymalnym terminem do sadzenia jest jesień. Drzewa te bowiem dość wcześnie zaczynają swój okres wegetacji.

Ogólna zasada sadzenia drzew i krzewów mówi o tym, aby starać się wysadzić je przed zawiązaniem pąków. Wtedy zdecydowanie zwiększamy możliwość przyjęcia się rośliny w naszym ogrodzie.

Kwiecień w ogrodzie, na polu i w sadzie

Pamiętajmy też, że wysadzanie jest szokiem dla rośliny, dlatego bardzo istotne jest zapewnienie jej odpowiednich warunków. Zadbajmy o dobry drenaż podłoża oraz o odpowiednią wilgotność gleby. Rośliny sadzimy w dołkach przynajmniej dwa razy większych niż rozmiar ich korzeni. Miejsce to musi być na tyle duże, aby korzenie mogły się swobodnie w nim rozłożyć. Na dnie najlepiej wysypać trochę kompostu, aby ta warstwa podłoża była najbardziej żyzna. Całość przysypujemy ziemią ogrodniczą i delikatnie dociskamy przy szyjce korzeniowej. Na zakończenie prac dokładnie podlewamy roślinę. Po czasie gdy woda zupełnie wsiąknie, ponownie podlewamy, dodajemy jeszcze ziemi i dokładnie udeptujemy.

Niezbędna jest też regularna lustracja okazów, ponieważ młode rośliny są łatwym łupem dla szkodników.

Powiązane artykuły

Leave a Comment