Home Dom Dlaczego znaki Zodiaku w różnych wydawnictwach się różnią?

Dlaczego znaki Zodiaku w różnych wydawnictwach się różnią?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz
Systematycznie otrzymuję wiele listów pocztą zwykłą i elektroniczną z prośbą o wyjaśnienie dlaczego w różnych poradnikach księżycowych nie ma jednakowych oznaczeń znaków Zodiaku. Otóż w pewnych poradnikach jest np. znak Wagi, a w innych w tym samych dniach znak Skorpiona? Czytelnicy pytają, które oznaczenie jest prawdziwe? 
Przypominamy wyjaśnienia Zbigniewa Przybylaka.


Anonimowi autorzy

Po pierwsze ja nie odpowiadam za to co podają i wypisują, zwłaszcza anonimowi autorzy, bo często porady w prasie, ale też w gazetach elektronicznych, pojawiają się bez nazwiska autora. A swoją drogą proszę pisać do różnych mediów i pytać kto jest autorem porad, powinni na to chyba odpowiadać?

Zodiak tradycyjny

Po drugie ja stosuję Zodiak tradycyjny, taki jaki był od wieków. Czyli dla mnie pas nieba, gdzie był dwa tysiące lat temu gwiazdozbiór Barana rozpoczynający wiosnę jest nadal pasem i znakiem Barana. Dlatego gdy obecnie w tym pasie nieba pojawia Księżyc piszę, że jest on w znaku Barana, choć akurat teraz już tam gwiazdozbioru Barana nie ma. Innymi słowy ja stosuję Zodiak tradycyjny i na nim porady opieram. Natomiast inne poradniki księżycowe, redagowane przez autorów polskich i zagranicznych, często anonimowych, opierają się przeważnie na tzw. Zodiaku gwiazdowym znanym z wyliczeń astronomicznych – autorzy posługują się też, nie wiem już jednak zupełnie dlaczego jego wersją uproszczoną. Zodiak ten odwzorowuje obecną rzeczywistą pozycję gwiazdozbiorów na Niebie i jest przesunięty od zodiaku tradycyjnego zazwyczaj o 2-3 dni, czyli jedną długość znaku zodiaku. Stąd różnice.
Dlatego na przykład w Zodiaku tradycyjnym jest Skorpion, a w zodiaku gwiazdowym jeszcze Waga. To przesuniecie wynika z pewnego zjawiska przesuwania się osi Ziemi na tle gwiazd, którego bliżej nie będę wyjaśniał. Jeśli chodzi o praktykowane przez pokolenia rady dotyczące prac w polu ogrodzie wzrostu roślin itp. to na pewno powstały one w oparciu o Zodiak tradycyjny, bo tylko ten od wieków był stosowany. Zodiak gwiazdowy stosowano rzadko, wprowadziły i upowszechniły go dopiero niedawno koncepcje niemieckiej badaczki pani Thun.

Najważniejsze są zawsze kwadry księżyca

Z drugiej strony chciałbym podkreślić, że w Ekologicznym Poradniku Księżycowym znaki Zodiaku mają trzeciorzędne znaczenie przy siewie, zbiorach, sadzeniu i innych pracach ogrodowych. Najważniejszy jest rytm fazowy Księżyca, to w jakiej on znajduje się kwadrze: liścia, owocu, korzenia czy uprawy, czy akurat przybywa, ubywa itp. Głównie według tego, a nie według znaków Zodiaku trzeba planować prace, w taki bowiem sposób wykorzystywano praktycznie w rolnictwie rytmy Księżyca od wieków, a nawet tysięcy lat.

Zbigniew Przybylak

Odpowiedź opublikowana w Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2005. 
 

Ekologiczny Poradnik Księżycowy bez znaków zodiaku

By uchronić Czytelników przed zamętem i dezorientacją wynikającą z rozbieżności w rożnych kalendarzach księżycowych ze znakami Zodiaku, w 2008 roku Zbigniew Przybylak zrezygnował z podawania w eko poradniku Znaków Zodiaku i części roślin im przypisanych.
Dlaczego wprowadzone zostały zmiany można przeczytać tutaj:
https://www.poradnikksiezycowy.pl/2013/10/dlaczego-w-2008-roku-wprowadzono-zmiany.html

Powiązane artykuły

Leave a Comment