Home Ogród W kwadrze pełni niszczyć perz

W kwadrze pełni niszczyć perz

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Kiedy najlepiej niszczyć i tępić perz? Marek Gawinecji -rolnik ekologiczny, podpowiada…

Najlepiej w kwadrze uprawy…

Do niszczenia chwastów według Ekologicznego Poradnika Księżycowego bardzo korzystna jest kwadra uprawy przed nowiem, głównie dlatego, że ubywający Księżyc maksymalnie spowalnia wzrost. Poza tym w tej kwadrze bywa stosunkowo niewiele opadów co sprawia, że zniszczone chwasty wysychają i wolniej odrastają.

W kwadrze pełni

Dawne reguły mówią także, że gdy Księżyc jest w pełni, zielone nadziemne części roślin są najwrażliwsze. Dlatego jest to również drugi korzystny okres, gdy warto niszczyć niektóre chwasty gdyż gorzej odrastają z pozostawionych korzeni. Można to zaobserwować wycinając np. z zagonów oset.
Pan Marek Gawinecki potwierdza prawdziwość drugiej reguły. Jego zdaniem bardzo skuteczna jest walka z perzem na polu prowadzona regularnie w kwadrze pełni. Powtarzane zabiegi znacznie ograniczają liczbę odrostów uciążliwych chwastów. Dodatkowym zabiegiem eliminującym perz na polu Pana Marka było wysianie wyki ozimej z żytem ozimym. Te rośliny przez swą ekspansywność, intensywny wzrost i zapewne różne wydzieliny korzeniowe, również skutecznie eliminują perz.
 
Zbigniew Przybylak
Odpowiedź opublikowana w Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2002

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment