Home Ogród Długoterminowa prognoza pogody na marzec

Długoterminowa prognoza pogody na marzec

Jaki będzie marzec po takim dynamicznym i różnorodnym  lutym? Czy będzie spokojniej? Czy w marcu nadejdzie wiosna, czy może wrócą chłody, których lokalnie brakowało w lutym? Oto prognoza pogody na marzec 2023 napisana zgodnie z dawnymi regułami meteorologicznymi.

Słońce przesuwa się przed fragmentem nieba zwanym znakiem Ryb do 20 marca i o godz. 22.24 wkracza do znaku Barana, rozpoczynając astronomiczną wiosnę. Pełnia – 7 marca, nów – 21 marca.

Różnorodne opady i wietrznie w marcu

Marzec powinien przynieść powrót zimnej i niezbyt przyjemnej aury zwłaszcza na początku miesiąca, ale także pierwszy prawdziwy powiew wiosennego ciepła.

Pierwsza dekada może obfitować w różnorodne opady, w zależności od regionu. Może pojawić się śnieg, śnieg z deszczem i deszcz. Lokalnie opady mogą być intensywne, długotrwałe i nieprzyjemne. Może im towarzyszyć silny i nieprzyjemny wiatr, potęgujący odczucie chłodu. Temperatury raczej umiarkowane, przyjemne, bez dużych chłodów. Tylko lokalnie, zwłaszcza na wschodzie i południu, może wystąpić silniejszy mróz w nocy i przymrozki w dzień. Taka mokra i wietrzna aura powinna potrwać aż do połowy miesiąca, kiedy to nastąpi jej zmiana.

Wiosna nadejdzie zgodnie z kalendarzem

Dopiero pod koniec drugiej dekady można będzie oczekiwać poprawy pogody. Dni zrobią się słoneczne, ciepłe i bardzo przyjemne. Pierwszy większy powiew wiosennego ciepła nadejdzie przed nastaniem astronomicznej wiosny. Temperatury w dzień bardzo przyjemne, bez chłodów i przymrozków. Jednak lokalnie noce, zwłaszcza przy rozpogodzeniach, mogą być jeszcze z mrozami lub przymrozkami. Opadów nie powinno być. Jeżeli wystąpią, to tylko lokalnie i przelotnie, nie będą intensywne.

Koniec marca deszczowy

Powrót dni mokrych i chłodniejszych nastanie dopiero pod koniec miesiąca. Wtedy niewykluczone silniejsze zimna i różnorodne opady, od deszczu po śnieg, w zależności od regionu. Opady mogą być dosyć intensywne i lokalnie długotrwałe. Wody w glebie nie powinno brakować. Mokra i zimna aura może opóźnić pierwsze siewy jarych zbóż. W marcu mogą wystąpić pierwsze wiosenne burze.

Deszczowe lato będzie, gdy wiosną pojawia się dużo mgieł.

 

LUDOWA METEOROLOGIA NA MARZEC 

Gdy w marcu po polu bociek spaceruje, dobrego urodzaju rolnik oczekuje.

Po suchym Bożym Janie (8 marca) szybko ciepło nastanie.

PRZYSŁOWIA NA MARZEC

Klemens (15 marca) przepowiada, jaka pogoda na Zmartwychwstanie (9 kwietnia) przypada.

Od św. Grzegorza (12 marca) nadchodzi czas wiosny, polom i ptactwu radosny.

Powiązane artykuły

Leave a Comment