Home Pogoda Kiedy łowić ryby, czyli kalendarz księżycowy połowów i brań

Kiedy łowić ryby, czyli kalendarz księżycowy połowów i brań

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Wielu doświadczonych wędkarzy z pewnością potwierdzi, że znaczący wpływ ma Księżyc na intensywność połowów i brań ryb. Na co zatem warto zwracać uwagę wybierając się nad wodę lub wypływając w morze? Podpowiadamy zarówno początkującym wędkarzom jak i tym bardziej  doświadczonym rybakom…

Kiedy najlepiej łowić ryby?

 

Najlepsze dni do połowów obrazuje Terminarz brań
Najlepiej łowić ryby, a także wędkować, w okolicach nowiu i tuż po nim do I kwadry Księżyca. Generalnie lepszy jest czas między nowiem i pełnią.
Kolejny termin w miarę najkorzystniejszy to niektóre dni po pełni.
Szczegółowo ujmują to zalecenia na poszczególne miesiące w Ekologicznych Poradnikach Księżycowych. W poradniku księżycowym najlepsze dni do wędkowania i połowów zaznaczone są wyraźnie symbolami ryby, najmniej stosowne znakiem przekreślonej rybki.

Brania ryb a pora dnia

Powszechnie panuje też przekonanie, że najlepsze do połowów, wędkowania są: ranek i wieczór. 

Warunki pogodowe a brania ryb

Sukces w połowach zależy też od warunków pogodowych. Twierdzi się na przykład, że przy wschodnich wiatrach brania i połowy są z reguły znacznie gorsze nawet w dniach korzystnych. Mniej pomyślny jest również wiatr północny.
Połów pstrąga w ekologicznym gospodarstwie Agricola w krępsku koło Piły

Najlepiej rokuje zaś wiatr zachodni i południowo-zachodni. Brania i połowy uzależnione są od temperatury wody. Zarówno przy zbyt zimnej i ciepłej żerowanie ryb jest słabsze.

 

Szczegółowe dni najlepsze do połowów znajdziesz w Ekologicznych Poradnikach Księżycowych: tradycyjnym i na ścianę 

 

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment