Home KALENDARZ OGRODNIKA Marzec w ekoogrodzie – terminy prac

Marzec w ekoogrodzie – terminy prac

Marzec w ekoogrodzie – terminy prac na marzec 2024 z kalendarzem księżycowym. W marcu witamy kalendarzową wiosnę i rozpoczynamy najwcześniejsze siewy do gruntu.  Jak zaplanować terminy prac na marzec 2024 w ekoogrodzie – oto podpowiedzi na ten pracowity miesiąc.

Marzec w ekoogrodzie – terminy prac

Ciepły marzec pozwala rolnikom i ogrodnikom na pierwsze wiosenne wzruszenie gleby oraz pierwsze siewy do gruntu.

Zgodnie z tradycją zawsze najkorzystniejszy do wykonywania wszelkich prac w ogrodzie był uważany Wielki Tydzień. W tym roku przypada on od 24 do 30 marca, czyli w kwadrze korzenia po pełni (uważanej za dobrą kwadrę do wielu prac). Niestety w tym miesiącu dodatkowo to czas między zaćmieniami, dlatego warto konieczne prace przełożyć na inną, nawet mniej korzystną kwadrę.

Kiedy najwcześniejsze i pierwsze siewy w marcu?

Wysiewać rośliny liściowe, owocowe, kwiaty i zioła na rozsadnikach, w inspektach na rozsadę najlepiej w kwadrze korzenia do 2 marca. Później korzystny czas będzie w kwadrze liścia od 11 do 16 lub w kwadrze owocu od 18 do 22 marca. Gorsza z racji zaćmień kwadra korzenia od 27 marca. Przypadający w tym czasie Wielki Tydzień – tradycyjnie uznawany za najkorzystniejszy czas do siewów i wszelkich prac. Unikać dni wykreślonych. Dla roślin korzeniowych, zwłaszcza selera i pora, najlepsza będzie kwadra korzenia na początku miesiąca. Później dobra też kwadra liścia oraz kwadra owocu. Gorsza z racji zaćmień kwadra korzenia pod koniec miesiąca. Będzie to również dobry czas do przesadzania i sadzonkowania roślin wysianych wcześniej. Prace wykonywać najlepiej przed południem.

Marzec – pierwsze siewy do gruntu roślin korzeniowych?

Gdy Księżyca ubywa do 9 i od 27 marca, zwłaszcza w kwadrze uprawy, można zbierać zioła korzeniowe. Gorszym terminem jest kwadra liścia.

Najwcześniejsze siewy do gruntu roślin korzeniowych jednorocznych – marchwi, pietruszki, pasternaku, skorzonery, rzodkiewki, a także cebuli – rozpocząć najlepiej w kwadrze korzenia do 2 marca, gorsza z racji zaćmień kwadra korzenia w Wielkim Tygodniu od 27 marca. Jeżeli będzie zbyt zimno, warto przełożyć siewy na kwiecień i zacząć je od 10 kwietnia, unikać dni wykreślonych. W marcu dobra będzie też kwadra liścia oraz kwadra owocu w połowie miesiąca. Sadzić dymkę najlepiej też w kwadrze korzenia do 2 marca, gorszy czas od 27 marca, dobry czas też w kwadrze liścia w marcu i w kwietniu. W trzeciej kolejności wybierać kwadrę owocu.

W powyższych terminach na cieplejszych i bardziej suchych stanowiskach wykonywać pierwsze siewy do gruntu roślin motylkowych, m.in. grochu i zbóż.

Dni korzystne to dobry czas by nastawiać kiełki i siać rzeżuchę.

Kiedy sadzić drzewka owocowe i drzewka ozdobne?

Sadzenie wiosenne drzewek owocowych i ozdobnych, np. iglaków, jeżeli mróz popuścił, przeprowadzać w podobnych terminach. Na ciepłych stanowiskach, o ile gleba już dobrze rozmarzła – najlepszym terminem będzie kwadra korzenia do 2 marca i w kwietniu od 25, gorsza z racji zaćmień kwadra korzenia w Wielkim Tygodniu – można zaczynać przesadzać karpy roślin wieloletnich, m.in. dzielżany, złocienie, paprocie oraz różne rośliny skalne i trawy. Dobry czas będzie również w kwadrze liścia i w kwadrze owocu.

Kiedy sadzonkować rośliny pokojowe, balkonowe lub pelargonie?

Rośliny pokojowe, balkonowe – m.in. pelargonie – sadzonkować, ukorzeniać najlepiej w kwadrze korzenia do 2 marca, gorsza kwadra od 27 marca. Korzystne też są kwadry liścia i owocu. Potem bardzo dobry termin będzie od 10 kwietnia lub w kwadrze korzenia od 25 kwietnia, ale może być już zbyt późno.

Kiedy ciąć drzewa w lesie?

Ciąć drzewa, krzewy, formować korony, prześwietlać, usuwać suche gałęzie i pędy, skracać pędy młodych drzewek i krzewów, przycinać wcześnie kwitnące byliny i trawy najkorzystniej, gdy Księżyca ubywa do 10 i od 27 marca.

Jeżeli nie ruszą soki, można jeszcze ciąć drzewa w lasach z przeznaczeniem na opał lub sprzęty najlepiej w tym samym terminie. Z kolei drewno budulcowe pozyskiwać w okresie przybywania Księżyca od 11 do 24 marca.

Kiedy przygotować własne sadzonki krzewów ?

W kwadrach korzenia do 2 i od 27 marca, o ile się ociepli, można przystąpić do przygotowania własnych sadzonek, np. porzeczki, bukszpanu, jeżyn, ziół, roślin pokojowych.

Zrazy z drzew owocowych ścinać przed pełnią (25 marca) 20, 21, 22, gorszy czas po pełni z racji zaćmień. Jeżeli tylko gleba trochę się osuszy, warto przystąpić do jej uprawy.

Nawożenie i uprawa gleby w marcu

Wszelkie prace uprawowe w polu i w ogrodzie, orki, przekopywania, bronowania, wałowania, niszczenie chwastów, szkodników najlepiej wykonywać w kwadrze uprawy w pierwszej połowie miesiąca od 3 do 10 marca. Dobry czas na te zabiegi będzie też w kwadrach korzenia po pełni do 2 i od 27, zwłaszcza w trakcie zaćmień. Jeżeli będzie już ciepło prace można wykonać również w kwadrze liścia i owocu w połowie miesiąca. W powyższych terminach, zwłaszcza jednak od 3 do 10 marca, przerabiać komposty, nawozić pola, ogrody, łąki. Później dobry czas będzie również w kwadrze uprawy w kwietniu oraz w kwadrze liścia w marcu i w kwietniu.

Marzec w ekogospodarstwie

Ptactwo domowe nasadzać na ekologiczny wylęg piskląt najlepiej przed pełnią od 18 do 22 marca.

Ubijać zwierzęta od 11 do 22 marca. Unikać dni wykreślonych.

Prace w pasiekach, przeglądanie, podmiatanie uli przeprowadzać najlepiej do 9 i od 27 marca w dni słoneczne, ciepłe, bezwietrzne. Szczególnie dobry czas od 3 do 9 marca. Podkarmiać korzystnie od 11 do 22 marca.

Zapraszamy na nasze media społecznościowe. Tam zawsze znajdziecie porady na daną kwadrę i wytyczne dotyczące prac.

INSTAGRAM

FACEBOOK

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment