Home Ogród Najczęstsze choroby i szkodniki kopru oraz ekologiczne metody ich zwalczania

Najczęstsze choroby i szkodniki kopru oraz ekologiczne metody ich zwalczania

by Martyna Cieślińska

Koper ogrodowy bardzo rzadko choruje. Jednak czasami dopadają go choroby grzybowe. Jakie są najczęstsze szkodniki kopru i jak pozbyć się ich w naturalny sposób?

Szara pleśń najczęściej atakuję roślinę w momencie wystąpienia zbyt wysokiej wilgotności powietrza lub podłoża. Choroba objawia się brunatnieniem liści, na których z czasem pojawia się szary nalot z zarodnikami grzyba. Często prowadzi to do śmierci całej rośliny.

Kiedy siać koper? Jakie sąsiedztwo jest dla niego najbardziej korzystne? Przeczytasz w tekście „Koper w ogrodzie – jak go uprawiać?” w serwisie biokurier.pl.

Wilgoć sprzyja również rozwojowi zgnilizny twardzikowej. Objawia się na liściach i łodygach poprzez brązowienie i gnicie tych części rośliny. Bardzo często w zaawansowanej fazie choroby pojawia się silny, biały nalot. Wygląda on jak biała piana.

>Sprawdź 300 ekosposobów na szkodniki i choroby

Aktualny wykaz środków dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologiczny możemy znaleźć na stronie Instytutu Ochrony Roślin.

 

Jak zwalczyć szkodniki kopru?

Ekologiczne zapobieganie chorobom przede wszystkim polega na odpowiedniej uprawie plantacji. Głęboka orka, dokładne oczyszczenie pola przed siewem czy też używanie nasion z pewnego źródła lub stosowanie odmian odpornych mogą się okazać kluczem do sukcesu. Aby nie podnosić wilgotności powietrza zadbajmy o odpowiednią odległość miedzy roślinami.

Na rynku obecnych jest wiele preparatów biologicznych, które z powodzeniem można wykorzystać w ochronie kopru ogrodowego przed chorobami.

Szkodnikiem, które można spotkać na plantacji kopru ogrodowego jest mszyca wierzbowo-marchwiana. Występuje ona w postaci uskrzydlonej, jak i bezskrzydłej, jest dwudomowa. Wysysa soki z liści, które żółkną i stają się kędzierzawe. Z czasem zamiera cała roślin. Wspomniany szkodnik może przenosić również choroby wirusowe.

Aby prowadzić aktywną walkę z tym szkodnikiem dobrze jest unikać siania obok siebie roślin z tej samej rodziny, w tym wypadku także unikajmy sadzenia kopru w okolicy wierzby (jest to żywiciel pierwotny dla tego szkodnika).

Regularne odchwaszczanie, jak i utrzymywanie odpowiednich warunków fitosanitarnych na polu, pomaga w walce ze szkodnikami i z patogenami. Można przygotować także ekologiczne opryski, np.: z czosnku, skrzypu, cebuli czy mniszka lekarskiego. Każda z tych roślin działa odstraszająco na mszyce.

Ekologiczny oprysk na mszyce

Do wykonania oprysku z mniszka potrzebujemy 200-300 g zmielonych korzeni lub 400 g świeżych liści mniszka lekarskiego, które zalewamy 10 l wody o temperaturze 40 stopni Celsjusza. Odstawiamy na dwie godziny w chłodne miejsce, następnie przecedzamy i możemy stosować na roślinę lub wykorzystywać do podlewania. Ważne jest używanie zawsze świeżego oprysku.

Stosowanie odpowiedniego płodozmianu zmniejsza występowanie niebezpiecznych szkodników na danej plantacji. Nie wolno zapominać o regularnej lustracji roślin. Wykrycie choroby we wczesnych stanie czy też przy niewielkiej ilości szkodników zwiększa powodzenie ekologicznych oprysków. Najskuteczniejszą metodą walki zarówno ze szkodnikami, jak i z chorobami jest całkowite pozbycie się zaatakowanych roślin.

Powiązane artykuły

Leave a Comment