Home Ogród Pielęgnacja iglaków według zasad Ekologicznego Poradnika Księżycowego

Pielęgnacja iglaków według zasad Ekologicznego Poradnika Księżycowego

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz


Pytanie Czytelnika: Jak interpretować zapisy poradnika dla iglaków?

 

Witam. Kupiłem najnowszy Ekologiczny Poradnik Księżycowy na 2012 rok i jestem pod wrażeniem zawartych w nim informacji. Od tego roku planuję systematycznie budować „ogród”, najpierw ten w wersji dekoracyjnej, z trawnikiem, iglakami, kwiatami, a z czasem po ogrodzeniu działki z domem również i owocowego ogrodu.
Potrzebuję informacji jak interpretować zapisy poradnika dla iglaków, kiedy przesadzać z doniczek, kiedy nawozić, kiedy przycinać, aby lepiej się rozwijały. W uproszczeniu proszę o wskazówkę do jakiej grupy roślin zakwalifikować np. tuje, bo w sumie od tego zaczynam, aby budować szczelny płot od strony północnej gdzie wieje nieustający wiatr.
Pozdrawiam Paweł Ł.

Iglaki traktować jak drzewka i krzewy ozdobne i owocowe

Szanowny Panie, uprzejmie dziękuję za list i miłe słowa. Rośliny, krzewy iglaste  najróżniejsze, potocznie nazywane iglaki, w tym wspomniane przez Pana tuje, powinno się traktować tak samo jak drzewka i krzewy ozdobne oraz owocowe. Według wskazówek dla tej grupy roślin najlepiej sadzić, przesadzać te rośliny w okresie od nowiu do pełni. Dla iglaków dobra będzie kwadra liścia i owocu, w trzeciej korzenia. Warto wybierać dni oznaczone rączką oraz małymi znaczkami liści. Unikać dni wykreślonych.

Kiedy nawozić?

Do wszelkich czynności związanych z uprawą gleby, nawożeniem, przygotowaniem grządek itp. najlepsza jest kwadra uprawy, czyli czas ubywania Księżyca, szczególnie w okolicach nowiu. Okres ten zaznaczony jest linią przerywaną.

 

Kiedy zwalczać choroby grzybowe, szczepić i ukorzeniać?

Wszelkiego rodzaju choroby grzybowe, często występujące na drzewach i krzewach iglastych, najlepiej zwalczać i wykonywać zabiegi ochronne w kwadrze owocu przed pełnią lub tuż po pełni. Wybierać dni oznaczone rysunkiem grzybów. Podobnie postępować w przypadku szczepienia i ukorzeniania roślin, w tym także tych w doniczkach. Wybierać kwadrę korzenia i dni oznaczone znaczkiem sadzonki.

Kiedy przycinać krzewy?

Żywopłoty z iglaków ścinać wtedy, kiedy inne drzewa i krzewy, czyli najlepiej przy ubywającym Księżycu, najlepiej przed nowiem w kwadrze uprawy.
Myślę, że te kilka wskazówek, pomoże Panu przy zakładaniu nowego ogrodu. Życzę pomyślności i wielu pięknych chwil spędzonych w naturalnym eko ogrodzie.
Zbigniew Przybylak
Foto: Archiwum Eko Media

Powiązane artykuły

Leave a Comment