Home Ogród Śnieg zagrożeniem dla drzew, krzewów i ptaków

Śnieg zagrożeniem dla drzew, krzewów i ptaków

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Śnieg zagrożeniem dla drzew, krzewów i ptaków – podpowiadamy jak sprawić by obfite czapy śniegowe nie zagrażały drzewom i krzewom. Śnieg to zagrożenie zwłaszcza dla młodych drzewek, delikatnych iglaków, a także dla ptaków, które nie moga znaleźć pożywienia.

Jak zabezpieczyć rośliny

Jak wiemy śnieg nie tylko pomaga roślinom przetwrać ciężkie mrozy i silne wiatry. Niekiedy może również im zagrażać. Dlatego zawsze, gdy spadnie bardzo dużo mokrego śniegu trzeba pamiętać, by usuwać powstające czapy z przygiętych gałęzi.

Delikatne krzewy ozdobne i drzewa owocowe

Ważne by usuwać śnieg zwłaszcza z rozmaitych krzewów ozdobnych i owocowych o gęstych koronach.

 Nie zapomnij o iglakach

Bardzo często mokre czapy śniegowe okazują się niebezpieczne dla iglaków. Dlatego o drzewka zimozielone powinniśmy szczególnie dbać podczas zimowych, obfitych opadów śniegu.

 Pamiętaj o sprzymierzeńcach – ptakach

Mokry i jednocześnie marznący śnieg utrudnia zdobywanie pokarmu ptakom, wielkim przyjaciołom naturalnych ogrodów. Warto więc wtedy je solidniej dokarmiać. Pamiętajmy by w karmniku znalazły się ziarna zbóż i chwastów. kawałek niesłonej słoniny dla sikorek, a także dobrej jakości pieczywo – ale nie za dużo.

 Zbuduj budkę lęgową

Sikorki częsciej pojawiają się „na słoninie” przed większymi mrozami

Gdy chcesz by w Twoim ogrodzie pojawiło się dużo więcej ptaków pomyśl o zbudowaniu budki lęgowej – zima to najlepszy czas na majsterkowanie! Gdy nie masz pomysłu zajrzyj do książki Jak budować domki i schornienia dla zwierząt, a także Pomysłowe domki dla ptaków. W obu książkach znajdziesz oryginalne i ciekawe modele domków dla ptaków, karmników i nie tylko. Znajdziesz tam oryginalne modele domków dla ptaków z wykorzystaniem naturalnych materiałów, np. pieńków, desek etc. Wszystko jest dokładnie rozrysowane i opisane, że nawet laik będzie umiał zbydować samodzielnie budkę.

Tekst i fot. Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Powiązane artykuły

Leave a Comment