Home KALENDARZ OGRODNIKA Styczeń w ekoogrodzie – terminy prac

Styczeń w ekoogrodzie – terminy prac

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Styczeń w ekoogrodzie – terminy prac 2024 z kalendarzem księżycowym. Gdy zima jeszcze za oknami, my powoli zaczynamy myśleć o wiośnie w ogrodach i pierwszych siewach.  Jak zaplanować terminy prac na styczeń 2024 w ekoogrodzie – oto pierwsze podpowiedzi na ten nowy, ogrodniczy rok.

Styczeń w ekoogrodzie – załóż dziennik

Pierwszy miesiąc nowego roku warto wykorzystać na zaplanowanie prac w ogrodzie oraz założenie dziennika (pomocna może też być książka Ogród dla każdego z miejscem na notatki). Niekiedy zdarza się, że w ostatniej dekadzie, po 20 stycznia, po wspomnieniu Fabiana i Sebastiana, gdy słońce mocniej przygrzeje, a średnia temperatura nie jest zbyt niska, zaczynają krążyć już w roślinach soki i wtedy pojawiamy się w polu i w ogrodzie.

Pielęgnujemy drzewa i krzewy

Do 11 i od 26 stycznia, gdy Księżyca będzie ubywało, ale najlepiej w kwadrze uprawy od 4 do 11 stycznia, można przystąpić w sadach i ogrodach przydomowych do prześwietlania koron drzew owocowych, cięcia żywopłotów, krzewów, prześwietlania krzewów ozdobnych i pnączy. Prace najlepiej wykonywać w dni bez silnych mrozów. Po pełni (27 grudnia 2023, 25 stycznia 2024, 24 lutego 2024), w kwadrze korzenia najlepiej wykonywać wszelkie czynności w godzinach przedpołudniowych, a w kwadrze uprawy – po południu. Rany na drzewach i krzewach warto zasmarowywać farbą emulsyjną lub maścią ogrodniczą.

Karczowanie oraz przesadzanie drzew, starszych iglaków itp. z zamrożoną bryłą korzeniową najlepiej przeprowadzać przed pełnią, w kwadrze owocu – od 19 do 24 stycznia; albo po nowiu, w kwadrze liścia – od 12 do 16 stycznia. Z kolei oczyszczać i szczotkować drzewka owocowe, niszczyć narośla, szkodniki, zbierać i palić kokony owadów oraz mumie owoców, a także usuwać zgniłe owoce najlepiej w kwadrze uprawy (linia przerywana). 

W styczniu – zgarniamy śnieg i bielimy drzewka

Wtedy też warto zgarniać śnieg w obręb koron drzew i udeptywać go. Jest to najdoskonalszy kożuch chroniący przed mrozami. Opóźni to też kwitnienie, co zabezpieczy szczególnie grusze i wiśnie przed wiosennymi przymrozkami. W kwadrach korzenia i w kwadrze uprawy można bielić drzewka wapnem z gliną i krowieńcem (w dni bezmroźne). Najczęściej wapna bierze się mniej niż pozostałych składników. Można też stosować mieszaninę wapna (2/3) z gliną (1/3) zamiast samego wapna. Przed nadmiernym nasłonecznieniem chronimy drzewa, przywiązując do pnia deskę od strony południowej; można też stosować inne osłony, np. tekturę falistą, trzcinę, wąską matę słomianą itp.

Sprawdzamy siłę kiełkowania, najlepiej w styczniu

W czasie przybywania Księżyca (od 12 do 24 stycznia), w dniach oznaczonych rączką z nasionkami, zwłaszcza w kwadrze owocu (od 19 do 24 stycznia), warto wysiewać i sprawdzać siłę kiełkowania nasion roślin owocujących nad ziemią. W tych terminach warto wysiewać nasiona poziomek, by otrzymać wczesną rozsadę. Podobna rada odnosi się do siewów innych roślin „na rozsadę”. Dla roślin korzeniowych najlepsze będą kwadry korzenia do 3 i od 26 stycznia; dobra będzie też kwadra liścia od 12 do 16 stycznia, czyli w połowie miesiąca.

Kiedy ciąć drzewa w lesie?

Styczeń należy do najlepszych miesięcy do cięcia drzew w lasach. Tę czynność najlepiej wykonywać w czasie przybierania Księżyca (linia pionowa ciągła) – im bliżej pełni, tym lepiej (od 11 do 25 stycznia), jeżeli pragniemy pozyskać drewno budulcowe i żywiczne opałowe. Drewno opałowe suche (szybciej schnące) i na sprzęty najlepiej ścinać przed nowiem, w kwadrze uprawy (od 4 do 10 stycznia). Zrazy z drzew owocowych najlepiej ścinać przed pełnią i po niej (25 stycznia). W styczniu przypada to w dni: 22, 23, 24 oraz 26, 27, 28. Dobry czas na pobranie zrazów będzie też w lutym – przed pełnią i po niej (24 lutego).

Zimowe nawożenie i pędzenie kwiatów cebulowych?

Kompostem nawozimy bardziej suche łąki, najlepiej w dniach zaznaczonych linią przerywaną. Rośliny pokojowe, balkonowe, m.in. pelargonie, najlepiej sadzonkować w kwadrach korzenia, a w drugiej kolejności wybierać kwadrę liścia. Warto też wtedy rozpoczynać pędzenie kwiatów cebulowych.

Usuwamy czapy śniegowe. W okresie większych mrozów dokarmiamy ptaki i zwierzynę.

W styczniu unikamy przesadzania roślin pokojowych i doniczkowych.

Styczeń w ekogospodarstwie

Zwierzęta ubijać najlepiej w czasie zaznaczonym linią ciągłą – od 12 do 24 stycznia.

Gęsi, kaczki, kury, indyki na ekologiczny wylęg piskląt najkorzystniej nasadzać przed pełnią – od 19 do 24 stycznia.

Zabiegi rozpłodowe zwierząt najlepiej przeprowadzać zawsze w okresie przybywania Księżyca – od 12 do 24 stycznia, a unikać dni wykreślonych.

Prace przy pszczołach najlepiej wykonywać do 10 i od 26 stycznia, zwłaszcza w okresie zaznaczonym linią przerywaną, czyli od 4 do 10 stycznia.

Zapraszamy na nasze media społecznościowe. Tam zawsze znajdziecie porady na daną kwadrę i wytyczne dotyczące prac.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Powiązane artykuły

Leave a Comment