Home KALENDARZ OGRODNIKA Styczeń w ekoogrodzie – terminy prac

Styczeń w ekoogrodzie – terminy prac

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Styczeń w ekoogrodzie – terminy prac 2025 z kalendarzem księżycowym. Gdy zima jeszcze za oknami, my powoli zaczynamy myśleć o wiośnie w ogrodach i pierwszych siewach.  Jak zaplanować terminy prac na styczeń 2025 w ekoogrodzie – oto pierwsze podpowiedzi na ten nowy, ogrodniczy rok.

Styczeń w ekoogrodzie – załóż dziennik

Pierwszy miesiąc nowego roku warto wykorzystać na zaplanowanie prac w ogrodzie oraz założenie dziennika (pomocna może też być książka Ogród dla każdego z miejscem na notatki). Niekiedy zdarza się, że w ostatniej dekadzie, po 20 stycznia, po wspomnieniu Fabiana i Sebastiana, gdy słońce mocniej przygrzeje, a średnia temperatura nie jest zbyt niska, zaczynają krążyć już w roślinach soki i wtedy pojawiamy się w polu i w ogrodzie.

W styczniu – dbamy o drzewa i krzewy

Od 14 do 29 stycznia, gdy Księżyca będzie ubywało, ale najlepiej w kwadrze uprawy od 21 do 29 stycznia, można przystąpić w sadach i ogrodach przydomowych do prześwietlania koron drzew owocowych, cięcia żywopłotów, krzewów, prześwietlania krzewów ozdobnych i pnączy. Prace najlepiej wykonywać w dni bez silnych mrozów. Po pełni (13 stycznia 2025, 12 lutego 2025), w kwadrze korzenia, najlepiej wykonywać wszelkie czynności w godzinach przedpołudniowych, a w kwadrze uprawy – po południu. Rany na drzewach i krzewach warto zasmarowywać farbą emulsyjną lub maścią ogrodniczą.

Karczowanie oraz przesadzanie drzew, starszych iglaków itp. z zamrożoną bryłą korzeniową najlepiej przeprowadzać przed pełnią, w kwadrze owocu – od 9 do 12 stycznia; albo po nowiu, w kwadrach liścia – do 6 i od 30 stycznia. Z kolei oczyszczać i szczotkować drzewka owocowe, niszczyć narośla, szkodniki, zbierać i palić kokony owadów oraz mumie owoców, a także usuwać zgniłe owoce najlepiej w kwadrze uprawy (linia przerywana).

W styczniu – zgarniamy śnieg i bielimy drzewka

Wtedy też warto zgarniać śnieg w obręb koron drzew i udeptywać go. Jest to najdoskonalszy kożuch chroniący przed mrozami. Opóźni to też kwitnienie, co zabezpieczy szczególnie grusze i wiśnie przed wiosennymi przymrozkami. W kwadrach korzenia i w kwadrze uprawy można bielić drzewka wapnem z gliną i krowieńcem (w dni bezmroźne). Najczęściej wapna bierze się mniej niż pozostałych składników. Można też stosować mieszaninę wapna (2/3) z gliną (1/3) zamiast samego wapna. Przed nadmiernym nasłonecznieniem chronimy drzewa, przywiązując do pnia deskę od strony południowej. Można też stosować inne osłony, np. tekturę falistą, trzcinę, wąską matę słomianą itp.

Sprawdzamy siłę kiełkowania nasion

W czasie przybywania Księżyca (do 12 i od 30 stycznia) w dniach oznaczonych rączką z nasionkami, zwłaszcza w kwadrze owocu (od 9 do 12 stycznia), warto wysiewać i sprawdzać siłę kiełkowania nasion roślin owocujących nad ziemią. W tych terminach warto wysiewać nasiona poziomek, by otrzymać wczesną rozsadę. Podobna rada odnosi się do siewów innych roślin „na rozsadę”. Dla roślin korzeniowych najlepsza będzie kwadra korzenia od 14 do 20 stycznia. Dobre będą też kwadry liścia do 6 i od 30 stycznia, czyli na początku i pod koniec miesiąca.

Kiedy ciąć drzewa w lesie?

Styczeń należy do najlepszych miesięcy do cięcia drzew w lasach. Tę czynność najlepiej wykonywać w czasie przybierania Księżyca (linia pionowa ciągła) – im bliżej pełni, tym lepiej (do 13 i od 29 stycznia), jeżeli pragniemy pozyskać drewno budulcowe i żywiczne opałowe. Drewno opałowe suche (szybciej schnące) i na sprzęty najlepiej ścinać przed nowiem, w kwadrze uprawy (od 21 do 28 stycznia). Zrazy z drzew owocowych najlepiej ścinać przed pełnią i po niej (13 stycznia), czyli 10, 11, 12 oraz 14, 15, 16 stycznia. Dobry czas na pobranie zrazów będzie też w lutym – przed pełnią i po niej (12 lutego).

Zimowe nawożenie i pędzenie kwiatów cebulowych?

Kompostem nawozimy bardziej suche łąki, najlepiej w dniach zaznaczonych linią przerywaną. Rośliny pokojowe, balkonowe, m.in. pelargonie, najlepiej sadzonkować w kwadrze korzenia. W drugiej kolejności warto wybierać kwadry liścia. Warto też wtedy rozpoczynać pędzenie kwiatów cebulowych.

Usuwamy czapy śniegowe. W okresie większych mrozów dokarmiamy ptaki i zwierzynę.

W styczniu unikamy przesadzania roślin pokojowych i doniczkowych.

Zimowe wysiewy metodą Winter Sowing

Kwadra liścia na przełomie grudnia 2024 i stycznia 2025, a potem wszystkie korzystne kwadry będą idealne do wykonania pierwszych zimowych wysiewów metodą Winter Sowing. Natalia Wantusiak-Łodej w swojej najnowszej książce „Zimowy wysiew. Winter Sowing. Poradnik dla początkujących”, która premierę miała w grudniu, podkreśla, że właśnie czas przesilenia zimowego to idealny moment, kiedy można zaczynać zimowe wysiewy. Zimowe wysiewy będziemy mogli wykonywać przez trzy najbliższe miesiące, praktycznie do końca marca.

Będę o nich przypominać, bo bardzo spodobała mi się ta metoda, bo efekty w postaci wielkości i „siły” tak przygotowanych roślin są rewelacyjne. Takie wysiewy będę przeprowadzać już trzeci sezon! Dzięki zimowym wysiewom nasze parapety będą puste!!! Aż się nie chce wierzyć, że możemy zyskać więcej przestrzeni w domu na wysiew np. papryki, bakłażanów i innych roślin bardziej wrażliwych.

Jeżeli zdecydujecie się spróbować tej nowatorskiej metody wysiewów, koniecznie pochwalcie się sukcesami, albo porażkami. Wspólnie z Autorką będziemy dochodzić co mogło pójść nie tak i pomóc Wam odnieść sukces. Po szczegóły zajrzyjcie na profil i instagram Garden Goodies Parade 

Styczeń w ekogospodarstwie

Zwierzęta ubijać najlepiej w czasie zaznaczonym linią ciągłą – do 12 i od 30 stycznia.

Gęsi, kaczki, kury, indyki na ekologiczny wylęg piskląt najkorzystniej nasadzać przed pełnią – od 9 do 12 stycznia.

Zabiegi rozpłodowe zwierząt najlepiej przeprowadzać zawsze w okresie przybywania Księżyca – do 12 i od 30 stycznia – a unikać dni wykreślonych.

Prace przy pszczołach najlepiej wykonywać od 14 do 28 stycznia, zwłaszcza w okresie zaznaczonym linią przerywaną, czyli od 21 do 28 stycznia.

Zapraszamy na nasze media społecznościowe. Tam zawsze znajdziecie porady na daną kwadrę i wytyczne dotyczące prac.

INSTAGRAM

FACEBOOK

 

Powiązane artykuły

Leave a Comment