Home KALENDARZ OGRODNIKA Styczeń w ogrodzie ekologicznym

Styczeń w ogrodzie ekologicznym

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Terminy prac na styczeń 2023 z kalendarzem księżycowym.  Gdy zima jeszcze za oknami, my powoli zaczynamy myśleć o wiośnie w ogrodach i pierwszych siewach.  Jak zaplanować terminy prac na styczeń 2023 w ogrodzie ekologicznym – oto nasze podpowiedzi.

W styczniu załóż dziennik

Pierwszy miesiąc nowego roku warto wykorzystać na zaplanowanie prac w ogrodzie oraz założenie dziennika (pomocna może też być książka Ogród dla każdego z miejscem na notatki). Niekiedy zdarza się, że w ostatniej dekadzie, po 20 stycznia, po wspomnieniu Fabiana i Sebastiana, gdy słońce mocniej przygrzeje, a średnia temperatura nie jest zbyt niska, zaczynają krążyć już w roślinach soki i wtedy pojawiamy się w polu i w ogrodzie.

Pielęgnujemy drzewa i krzewy

Od 9 do 21 stycznia, gdy Księżyca będzie ubywało, ale najlepiej w kwadrze uprawy od 15 do 21 stycznia, można przystąpić w sadach i ogrodach przydomowych do prześwietlania koron drzew owocowych, cięcia żywopłotów, krzewów, prześwietlania krzewów ozdobnych, pnączy. Prace wykonywać w dni bez silnych mrozów. Po pełni (7 stycznia, 5 lutego) w kwadrze korzenia czynności wykonywać najlepiej w godzinach przedpołudniowych, a w kwadrze uprawy po południu. Rany na drzewach i krzewach zasmarowywać farbą emulsyjną lub maścią ogrodniczą.

Karczowanie oraz przesadzanie drzew, starszych iglaków itp. z zamrożoną bryłą korzeniową przeprowadzać najlepiej przed pełnią w kwadrach owocu do 6 i od 29 albo po nowiu w kwadrze liścia od 23 do 27 stycznia. Drzewka owocowe oczyszczać, szczotkować, niszczyć narośla, szkodniki, zbierać i palić kokony owadów, mumie owoców, usuwać zgniłe owoce najlepiej w kwadrze uprawy (linia przerywana). Wtedy też warto zgarniać śnieg w obręby koron drzew i udeptywać. Jest to najdoskonalszy kożuch chroniący przed mrozami. Opóźni to też kwitnienie, co zabezpieczy, szczególnie grusze i wiśnie, przed wiosennymi przymrozkami. W kwadrze korzenia i uprawy można bielić drzewka wapnem z gliną i krowieńcem (w dni bezmroźne). Najczęściej wapna bierze się mniej niż pozostałych składników. Można też stosować tylko mieszaninę wapna (2/3) z gliną (1/3) zamiast samego wapna. Przed nadmiernym nasłonecznieniem chronić drzewa, przywiązując do pnia deskę od strony południowej; można też stosować inne osłony, np. tekturę falistą, trzcinę, wąską matę słomianą itp.

Zgarniamy śnieg i bielimy drzewka

Wtedy też warto zgarniać śnieg w obręby koron drzew i udeptywać. Jest to najdoskonalszy kożuch chroniący przed mrozami. Opóźni to też kwitnienie, co zabezpieczy, szczególnie grusze i wiśnie, przed wiosennymi przymrozkami. W kwadrze korzenia i w kwadrach uprawy można bielić drzewka wapnem z gliną i krowieńcem (w dni bezmroźne). Najczęściej wapna bierze się mniej niż pozostałych składników. Można też stosować tylko mieszaninę wapna (2/3) z gliną (1/3) zamiast samego wapna. Przed nadmiernym nasłonecznieniem chronić drzewa, przywiązując do pnia deskę od strony południowej; można też stosować inne osłony, np. tekturę falistą, trzcinę, wąską matę słomianą itp.

Sprawdzamy siłę kiełkowania

W czasie przybywania Księżyca do 6 i od 23 stycznia w dniach oznaczonych rączką z nasionkami, zwłaszcza w kwadrach owocu do 6 i od 29 stycznia, warto wysiewać i sprawdzać siłę kiełkowania nasion roślin owocujących nad ziemią. W tych terminach warto wysiewać nasiona poziomek, by otrzymać wczesną rozsadę. Podobna rada odnosi się do siewów innych roślin „na rozsadę”. Dla roślin korzeniowych najlepsza będzie kwadra korzenia od 9 do 14 stycznia, później dobra będzie też kwadra liścia w drugiej połowie miesiąca.

Kiedy ciąć drzewa w lesie?

Styczeń należy do najlepszych miesięcy do cięcia drzew w lasach. Tę czynność najlepiej wykonywać w czasie przybierania Księżyca (linia pionowa ciągła), im bliżej pełni, tym lepiej (do 7 i od 21 stycznia), jeżeli pragniemy pozyskać drewno budulcowe i żywiczne opałowe. Drewno opałowe suche (szybciej schnące) i na sprzęty ścinać najlepiej przed nowiem w kwadrze uprawy od 15 do 20 stycznia. Zrazy z drzew owocowych ścinać najlepiej przed i po pełni (7 stycznia), czyli 4, 5, 6 oraz 8, 9, 10 stycznia. Dobry czas na pobranie zrazów będzie też w lutym przed i po pełni (5 lutego).

Kiedy nawozić?

Kompostem nawozić bardziej suche łąki, najlepiej w dniach zakreskowanych linią przerywaną. Rośliny pokojowe, balkonowe, m.in. pelargonie, sadzonkować najlepiej w kwadrze korzenia, w drugiej kolejności wybierać kwadrę liścia. Warto też wtedy rozpoczynać pędzenie kwiatów cebulowych.

Usuwamy czapy śniegowe. W okresie większych mrozów dokarmiamy ptaki i zwierzynę.

W styczniu unikamy przesadzania roślin pokojowych i doniczkowych.

Styczeń w gospodarstwie

Ubijać zwierzęta najlepiej w czasie zaznaczonym linią ciągłą, do 6 i od 23 stycznia.

Gęsi, kaczki, kury, indyki na ekologiczny wylęg piskląt nasadzać najkorzystniej przed pełnią do 6 i po 28 stycznia.

Zabiegi rozpłodowe zwierząt najlepiej przeprowadzać zawsze w okresie przybywania Księżyca – do 6 i od 23 stycznia, unikać dni wykreślonych.
Prace przy pszczołach wykonywać najlepiej od 9 do 20 stycznia, zwłaszcza w okresie zaznaczonym linią przerywaną, czyli od 15 do 20 stycznia.

Zapraszamy na nasze media społecznościowe. Tam zawsze znajdziecie porady na daną kwadrę i wytyczne dotyczące prac.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Powiązane artykuły

Leave a Comment