Terminy prac na styczeń 2023 z kalendarzem księżycowym. Gdy zima jeszcze za oknami, my powoli zaczynamy myśleć o wiośnie w ogrodach i pierwszych siewach. Jak zaplanować terminy prac na styczeń 2023 w ogrodzie ekologicznym – oto nasze podpowiedzi.
W styczniu załóż dziennik
Pierwszy miesiąc nowego roku warto wykorzystać na zaplanowanie prac w ogrodzie oraz założenie dziennika (pomocna może też być książka Ogród dla każdego z miejscem na notatki). Niekiedy zdarza się, że w ostatniej dekadzie, po 20 stycznia, po wspomnieniu Fabiana i Sebastiana, gdy słońce mocniej przygrzeje, a średnia temperatura nie jest zbyt niska, zaczynają krążyć już w roślinach soki i wtedy pojawiamy się w polu i w ogrodzie.
Pielęgnujemy drzewa i krzewy
Od 9 do 21 stycznia, gdy Księżyca będzie ubywało, ale najlepiej w kwadrze uprawy od 15 do 21 stycznia, można przystąpić w sadach i ogrodach przydomowych do prześwietlania koron drzew owocowych, cięcia żywopłotów, krzewów, prześwietlania krzewów ozdobnych, pnączy. Prace wykonywać w dni bez silnych mrozów. Po pełni (7 stycznia, 5 lutego) w kwadrze korzenia czynności wykonywać najlepiej w godzinach przedpołudniowych, a w kwadrze uprawy po południu. Rany na drzewach i krzewach zasmarowywać farbą emulsyjną lub maścią ogrodniczą.
Karczowanie oraz przesadzanie drzew, starszych iglaków itp. z zamrożoną bryłą korzeniową przeprowadzać najlepiej przed pełnią w kwadrach owocu do 6 i od 29 albo po nowiu w kwadrze liścia od 23 do 27 stycznia. Drzewka owocowe oczyszczać, szczotkować, niszczyć narośla, szkodniki, zbierać i palić kokony owadów, mumie owoców, usuwać zgniłe owoce najlepiej w kwadrze uprawy (linia przerywana). Wtedy też warto zgarniać śnieg w obręby koron drzew i udeptywać. Jest to najdoskonalszy kożuch chroniący przed mrozami. Opóźni to też kwitnienie, co zabezpieczy, szczególnie grusze i wiśnie, przed wiosennymi przymrozkami. W kwadrze korzenia i uprawy można bielić drzewka wapnem z gliną i krowieńcem (w dni bezmroźne). Najczęściej wapna bierze się mniej niż pozostałych składników. Można też stosować tylko mieszaninę wapna (2/3) z gliną (1/3) zamiast samego wapna. Przed nadmiernym nasłonecznieniem chronić drzewa, przywiązując do pnia deskę od strony południowej; można też stosować inne osłony, np. tekturę falistą, trzcinę, wąską matę słomianą itp.
Zgarniamy śnieg i bielimy drzewka
Wtedy też warto zgarniać śnieg w obręby koron drzew i udeptywać. Jest to najdoskonalszy kożuch chroniący przed mrozami. Opóźni to też kwitnienie, co zabezpieczy, szczególnie grusze i wiśnie, przed wiosennymi przymrozkami. W kwadrze korzenia i w kwadrach uprawy można bielić drzewka wapnem z gliną i krowieńcem (w dni bezmroźne). Najczęściej wapna bierze się mniej niż pozostałych składników. Można też stosować tylko mieszaninę wapna (2/3) z gliną (1/3) zamiast samego wapna. Przed nadmiernym nasłonecznieniem chronić drzewa, przywiązując do pnia deskę od strony południowej; można też stosować inne osłony, np. tekturę falistą, trzcinę, wąską matę słomianą itp.
Sprawdzamy siłę kiełkowania
W czasie przybywania Księżyca do 6 i od 23 stycznia w dniach oznaczonych rączką z nasionkami, zwłaszcza w kwadrach owocu do 6 i od 29 stycznia, warto wysiewać i sprawdzać siłę kiełkowania nasion roślin owocujących nad ziemią. W tych terminach warto wysiewać nasiona poziomek, by otrzymać wczesną rozsadę. Podobna rada odnosi się do siewów innych roślin „na rozsadę”. Dla roślin korzeniowych najlepsza będzie kwadra korzenia od 9 do 14 stycznia, później dobra będzie też kwadra liścia w drugiej połowie miesiąca.
Kiedy ciąć drzewa w lesie?
Styczeń należy do najlepszych miesięcy do cięcia drzew w lasach. Tę czynność najlepiej wykonywać w czasie przybierania Księżyca (linia pionowa ciągła), im bliżej pełni, tym lepiej (do 7 i od 21 stycznia), jeżeli pragniemy pozyskać drewno budulcowe i żywiczne opałowe. Drewno opałowe suche (szybciej schnące) i na sprzęty ścinać najlepiej przed nowiem w kwadrze uprawy od 15 do 20 stycznia. Zrazy z drzew owocowych ścinać najlepiej przed i po pełni (7 stycznia), czyli 4, 5, 6 oraz 8, 9, 10 stycznia. Dobry czas na pobranie zrazów będzie też w lutym przed i po pełni (5 lutego).
Kiedy nawozić?
Kompostem nawozić bardziej suche łąki, najlepiej w dniach zakreskowanych linią przerywaną. Rośliny pokojowe, balkonowe, m.in. pelargonie, sadzonkować najlepiej w kwadrze korzenia, w drugiej kolejności wybierać kwadrę liścia. Warto też wtedy rozpoczynać pędzenie kwiatów cebulowych.
Usuwamy czapy śniegowe. W okresie większych mrozów dokarmiamy ptaki i zwierzynę.
W styczniu unikamy przesadzania roślin pokojowych i doniczkowych.
Styczeń w gospodarstwie
Ubijać zwierzęta najlepiej w czasie zaznaczonym linią ciągłą, do 6 i od 23 stycznia.
Gęsi, kaczki, kury, indyki na ekologiczny wylęg piskląt nasadzać najkorzystniej przed pełnią do 6 i po 28 stycznia.
Zabiegi rozpłodowe zwierząt najlepiej przeprowadzać zawsze w okresie przybywania Księżyca – do 6 i od 23 stycznia, unikać dni wykreślonych.
Prace przy pszczołach wykonywać najlepiej od 9 do 20 stycznia, zwłaszcza w okresie zaznaczonym linią przerywaną, czyli od 15 do 20 stycznia.