Home Pogoda Długoterminowa prognoza pogody na styczeń

Długoterminowa prognoza pogody na styczeń

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Prognoza pogody na styczeń 2023 napisana ponad rok temu, zgodnie z dawnymi regułami meteorologicznymi.

Słońce wędruje przed fragmentem nieba zwanym Koziorożcem do 20 stycznia i o godz. 9.29 trafia do części określanej mianem znaku Wodnika. Pełnia – 7 stycznia, nów – 21 stycznia.

Pogodny i mroźny

Pierwsze dni nowego roku to czas pogodny i bardzo mroźny. W ciągu dnia nie powinno brakować słońca i pięknej, mroźnej, zimowej aury. Lokalnie temperatury w dzień mogą być bardzo niskie, nawet z dwucyfrowym mrozem. Przy rozpogodzonym i gwiaździstym niebie, nocne spadki temperatur bardzo silne. Dni będą pogodne i przyjemne mimo mrozu. Opady, jeżeli się pojawią, to wystąpią lokalnie i nie będą zbyt intensywne i długotrwałe. Przeważać powinna aura sucha, ale bardzo zimna, w dzień i w nocy.

Opady i silny wiatr w styczniu

Więcej opadów, zarówno śniegu, śniegu z deszczem, a nawet deszczu, wystąpi w drugiej dekadzie. Miejscami opady bardzo intensywne i długotrwałe. Może im towarzyszyć nieprzyjemny i silny wiatr. Wiele dni wietrznych i nieprzyjemnych. Gwałtowny wiatr powieje zwłaszcza z kierunku wschodniego i północnego. Może on potęgować odczucie chłodu, mimo że temperatury nie powinny być zbyt niskie. Lokalnie mogą wystąpić zamiecie i zawieje śnieżne.

Wietrznie i z opadami

Ostatnia dekada to nadal dużo dni wilgotnych, mokrych, niezbyt przyjemnych, obfitujących w różnorodne opady. Liczne wiatry południowo-zachodnie, które sprawią, że opadów śniegu lub deszczu, w zależności od regionu, może być dosyć dużo. Temperatury podczas opadów łagodne, z przewagą odwilżowych lub z niewielkim mrozem. Gdy pojawią się dni pogodne, słoneczne, wtedy wystąpi lekki mróz w dzień, a silniejszy w nocy, zwłaszcza gdy powieje wiatr ze wschodu lub północnego zachodu. Więcej rozpogodzeń z łagodną, przyjemną aurą może się pojawić dopiero pod koniec miesiąca. Taka przedwiosenna pogoda powinna utrzymać się również w pierwszej połowie lutego.

Okolice styczniowej i lutowej pełni mogą być najzimniejszymi okresami tegorocznej zimy.


Gdy zimą przy mroźnej, jasnej pogodzie przedmioty metalowe lub żelazne pokryją się wilgocią, rosą, należy oczekiwać zmiany aury na odwilżową i osłabienie mrozów.

LUDOWA METEOROLOGIA NA STYCZEŃ

Gdy styczeń bardzo mrozi, lipiec skwarem i suszą grozi.

Kiedy w styczniu lato, w lipcu zimno za to.

PRZYSŁOWIA NA STYCZEŃ

Gdy bez deszczu i wichru dzień św. Anieli (27 stycznia), to w marcu każdy się weseli.

Św. Jan Bosko (31 stycznia) zmienne humory miewa, czasem słonkiem przygrzeje, czasem wichurą przewieje.

Powiązane artykuły

Leave a Comment