Home Dom Święty Jan Paweł II i wielkie zjawiska kosmiczne

Święty Jan Paweł II i wielkie zjawiska kosmiczne

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz
Pytanie Czytelnika: Ktoś mi powiedział, że o wielkości polskiego papieża i Jego świętości przemawiały nawet pewne zjawiska astronomiczne. Czy coś więcej wiadomo na ten temat? – Józef Rakowski

Odpowiedź: W dawnej tradycji religijnej kosmos był też uznawany za wielką Bożą Księgę. Wielokrotnie zauważano, że pewnym wielkim zjawiskom na niebie również towarzyszyły wielkie wydarzenia na ziemi. Potwierdzeniem tego mogą być np. zapiski biblijne dotyczące momentu narodzin Pana Jezusa (pojawienie się gwiazdy betlejemskiej), a także śmierci (towarzyszyła jej pełnia Księżyca, zaćmienie Słońca, trzęsienie ziemi). Generalnie panowało zawsze przekonanie, że z narodzinami, śmiercią wielkich ludzi łączą się również różne zjawiska kosmiczne, m.in. zaćmienia, pełnie, nowie Księżyca.
Przed kilku laty na ten temat głośno było przy okazji śmierci polskiego Papieża Jana Pawła II. Pogrzeb Jego bowiem odbył się w łączności z nowiem Księżyca, połączonym z zaćmieniem. Warto również wiedzieć, że późniejszy papież Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920, wtedy było częściowe zaćmienia Słońca. Na urząd papieski został wybrany 16 października 1978 roku, wtedy przypadała pełnia Księżyca. Jego pielgrzymka do Ziemi Świętej także odbyła się w okresie pełni Księżyca.
Zbigniew Przybylak
 
Odpowiedź opublikowana w Ekologicznym Poradniku Księżycowym 2013.
 
Fot. Archiwum Eko Media

Powiązane artykuły

Leave a Comment