Home Ogród Terminy prac na grudzień 2021

Terminy prac na grudzień 2021

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Zgodnie z wielowiekową tradycją rolniczą nie powinniśmy w końcu roku, w Adwencie, uprawiać gleby. Warto się temu podporządkować, jeżeli chcemy mieć znacznie zdrowszą glebę i wyższe plony. Takie zalecenia dają też współcześni rolnicy i ogrodnicy ekologiczni. Wzruszanie gleby w tym okresie naraża bowiem wiele mikroorganizmów na śmierć z powodu mrozów. Oto terminy prac na grudzień 2021 – są czynności, które możemy z powodzeniem wykonać.

Ścinamy zrazy do szczepień

W sadzie ścinać zrazy do szczepień wiosennych najlepiej w kwadrze owocu przed pełnią 16, 17, 18 oraz po pełni 20, 21, 22 grudnia w kwadrze korzenia. Wybierać stronę południową drzew i dni bez mrozu.

Kiedy planować cięcia drzew i krzewów?

Jeżeli planujemy cięcie drzew, krzewów, żywopłotów, usuwanie suchych gałęzi, to czynności te wykonywać najlepiej do 4 i po 19 grudnia w kwadrze korzenia i w kwadrach uprawy, zwłaszcza w dniach oznaczonych kolorem żółtym i niebieskim. W dniach oznaczonych kolorem zielonym i czerwonym karczować drzewa.

Gdy nadejdą silne mrozy, można okładać korzenie drzew nawozem, usuwać go w dni ciepłe. Jest to ochrona przed wymarzaniem. Prostą, dawną metodą ochrony drzew przed myszami było udeptywanie śniegu wokół drzewek i krzewów oraz polewanie wodą, by powstała powłoka lodowa.

Kiedy zbierać owoce?

Zmrożone owoce leśne zbierać najlepiej od 12 do 17 grudnia w kwadrze owocu. Nieco mniej korzystna jest kwadra liścia od 6 do 10 i kwadra korzenia od 20 do 26 grudnia.

Kiedy ścinać drzewo na opał?

Drzewa starsze, bogate w żywicę – z przeznaczeniem na budulec albo żywiczny opał – ścinać przed pełnią (19 grudnia) od 5 do 19 w kwadrze liścia i owocu. Jeżeli chcemy, by drewno szybko wysychało i mogło być wykorzystane do wyrobu sprzętów, lepiej ścinać je w trakcie ubywania Księżyca. Im bliżej nowiu (4 grudnia i 2 stycznia 2022) do 4 i od 27 grudnia w kwadrach uprawy, tym korzystniej.

W grudniu unikamy przesadzania roślin pokojowych i doniczkowych.

Zabiegi rozpłodowe najlepiej przeprowadzać w trakcie przybywania Księżyca od 6 do 17 grudnia, unikać dni wykreślonych.

Kiedy ścinać choinki?

Ścinane choinki, gdy Księżyc przybiera od 6 do 17 grudnia, będą lepiej pachniały.

Świąteczne ubijanie zwierząt najlepiej wykonać po nowiu od 6 do 17 grudnia w dniach korzystnych. Pamiętamy o dokarmianiu ptaków, gdy nadeszły silne chłody.

 

Ekologiczny Poradnik Księżycowy 2021

Powiązane artykuły

Leave a Comment