Home Pogoda Prognoza pogody na grudzień 2021

Prognoza pogody na grudzień 2021

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Grudzień w pogodzie może obfitować w liczne zmiany i anomalia z racji trwających zaćmień. Jaka będzie prognoza pogody w grudniu 2021. My już wiemy…

Słońce wędruje przed fragmentem nieba określanym mianem znaku Strzelca do 21 grudnia i o godz. 16:59 wkracza w pas Koziorożca. W ten sposób rozpoczyna się astronomiczna zima roku 2021/2022. Nów z zaćmieniem Słońca – 4 grudnia, pełnia – 19 grudnia.

Różnorodne opady w grudniu

Grudzień może obfitować w liczne zmiany i anomalia z racji trwających zaćmień. Początek miesiąca może być bardzo wietrzny. Porywy wiatru mogą być bardzo silne i gwałtowne, przez to dni będą zimne i nieprzyjemne. Lokalnie mogą pojawić się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Mróz i przymrozek częściej wystąpią w nocy, jednak lokalnie niskie temperatury mogą utrzymywać się również w dzień.

Więcej rozpogodzeń, ale mroźnej i chłodnej aury można oczekiwać pod koniec pierwszej i na początku drugiej dekady. Wtedy dni powinny być ładne, słoneczne, wyżowe, ale z lekkim mrozem utrzymującym się także w dzień. Noce miejscami mogą być bardzo chłodne. Opady, jeżeli się pojawią to nielicznie i wystąpią tylko lokalnie, nie będą intensywne.

Święta mokre…lokalnie białe

Więcej dni mokrych z różnorodnymi opadami pod koniec drugiej i w trzeciej dekadzie. Wtedy w wielu miejscach może spaść śnieg, ale również śnieg z deszczem i deszcz. Święta Bożego Narodzenia powinny być mokre, lokalnie białe. Różnorodnym opadom może towarzyszyć nieprzyjemny wiatr, który będzie dodatkowo potęgował odczucie chłodu i sprawiał, że dni mogą być zimne i nieprzyjemne. Niewykluczone zawieje i zamiecie. Temperatury raczej chłodne z mrozami i przymrozkami. Przy rozpogodzonym niebie spadki temperatur mogą być znaczne. Koniec roku z podobną pogodą zimną, mokrą i wietrzną.

Prognoza dodatkowa:
Jeżeli zbliża się silny mróz, albo śnieg bez wiatru wróble stroszą mocno pióra i siedzą bardzo cicho, spokojnie na drzewach, w krzewach lub na budynkach.

LUDOWA METEOROLOGIA NA GRUDZIEŃ

Pogoda grudniowa to lodu połowa i wody połowa.
Często Ambroży (7 grudnia) lodowe zęby sroży.

PRZYSŁOWIA NA GRUDZIEŃ

Jak św. Albina (16 grudnia) mgły rozpina, licha będzie ozimina.
Bywa, że od św. Eugeniusza (30 grudnia) zima śniegi rusza.

Powiązane artykuły

Leave a Comment