Home Bez kategorii Ekoogród – terminy prac w sierpniu

Ekoogród – terminy prac w sierpniu

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Ekoogród – terminy prac w sierpniu. Letni sierpień to czas, gdy rolnicy żniwują i myślą o siewie ozimin. W ogrodach powoli zwalnia się miejsce także na siew poplonów, zbieramy zioła, owoce i warzywa – robimy przetwory, suszymy, mrozimy letnie plony. Oto najlepsze terminy siewów, zbiorów na sierpień 2023 roku zgodne z kalendarzem księżycowym.

Ekoogród – terminy prac w sierpniu, czyli kiedy zbierać owoce?

W sierpniu pozyskujemy owoce – m.in. gruszki, jabłka, śliwy, brzoskwinie, jeżyny – i warzywa owocowe, m.in. pomidory, cukinię, ogórki, fasolę i inne strączkowe, w dni słoneczne po południu w kwadrze owocu od 25 do 29 sierpnia, wcześniej dobre też są kwadra liścia od 17 do 23 sierpnia oraz kwadra korzenia od 3 do 6 sierpnia. Powyższe uwagi dotyczą też zbioru zbóż, żniwowania, szczególnie jednak pozyskiwania nasion do siewu wielu roślin, np. warzyw, ziół i kwiatów. Podane terminy to również najlepszy czas do wykonywania rozmaitych przetworów – kompotów, nastawiania win, kwaszenia ogórków, suszenia. (O tym jak dobrze wybrać słoiki i dlaczego to jest ważne przeczytacie tutaj) Unikać zbiorów owoców, ziół, nasion kwiatów i innych roślin, np. motylkowych, a także wykonywania przetworów w kwadrze uprawy (linia przerywana i kolor niebieski) i w dniach wykreślonych.

Kiedy zbierać rośliny liściowe w sierpniu

Podane wyżej uwagi odnoszą się też do warzyw liściowych. Korzystnym okresem zbiorów dla tych roślin będzie kwadra owocu, a także wcześniejsza kwadra liścia i korzenia. Dotyczy to również traw, koszenia potrawów. Rośliny o mięsistych liściach, trawy, zioła liściowe niearomatyczne, w przeciwieństwie do owoców lepiej pozyskiwać rano lub w godzinach przedpołudniowych, ponieważ wtedy dłużej zachowują jędrność i świeżość oraz są bogatsze w składniki odżywcze.

Terminy zbioru roślin korzeniowych w sierpniu

Zbiory roślin korzeniowych, ziemniaków, marchwi, pietruszki, czosnku, cebuli, buraczków najlepiej przeprowadzać w czasie ubywania Księżyca, od pełni do nowiu, czyli w kwadrze korzenia od 3 do 6 i w kwadrze uprawy od 9 do 15 sierpnia. Szczególnie wartościowe będą te pozyskane bliżej nowiu, w kwadrze uprawy w dniach oznaczonych małymi korzeniami.

Kwadra korzenia po pełni od 3 do 6 sierpnia jest najkorzystniejsza do rozsadzania, dzielenia wieloletnich roślin korzeniowych, kwiatów bylinowych, np. piwonii, roślin skalnych, przesadzania, sadzenia cebul kwiatów, siewów roślin korzeniowych, np. rzodkiewki. Dobra też kwadra liścia w drugiej połowie miesiąca.

Terminy prac w sierpniu, czyli kiedy wykonać siewy na jesienny zbiór

Siewy, nasadzenia roślin liściowych, np. sałaty, szpinaku, jarmużu, kalarepy, roszponki, roślin na zielone nawożenie najlepiej przeprowadzać w czasie przybywania Księżyca (linia ciągła), szczególnie korzystnym terminem jest kwadra liścia w drugiej połowie miesiąca. Dobra też będzie kwadra owocu i kwadra korzenia. Również wszelkie rośliny owocujące nad ziemią oraz kwiaty siejemy, sadzimy, przesadzamy, rozsadzamy – np. truskawki, poziomki oraz kwiaty dwuletnie, m.in. dzwonki, bratki, stokrotki, niezapominajki – w czasie przybywania Księżyca, najlepiej jednak w bliskości pełni (1 i 31 sierpnia), w kwadrze owocu. Wczesne siewy na polach, m.in. poplonów, przeprowadzać najlepiej po nowiu (16 sierpnia) w kwadrze liścia oraz w kwadrze owocu. Dobra też kwadra korzenia.

Zabiegi nawożenia w ogrodzie i na polu

Nawozić pola, ogrody pod kolejne uprawy kompostem, pozbawione owoców krzewy jagodowe, zasilać nawozem płynnym drzewa, najlepiej w trakcie ubywania Księżyca, a szczególnie w okresie zaznaczonym linią przerywaną lub kolorem niebieskim.

Linia przerywana oraz kolor niebieski wyznaczają najkorzystniejsze terminy przeprowadzania wszelkich zabiegów uprawowych w polu: orek, podorywek, bronowania, oraz w ogrodzie: spulchniania, okopywania itp. Również wtedy najlepiej zwalczać szkodniki, chwasty. Tego rodzaju prace najlepiej wykonywać w dniach oznaczonych łopatką.

Kiedy ciąć trawę?

Cięcie trawników najlepiej przeprowadzać po nowiu (16 sierpnia) w kwadrze liścia, gdy chcemy trawę wzmocnić. Ścinana w kwadrze korzenia i w kwadrze uprawy będzie z kolei wolniej odrastać. W tym czasie warto również usuwać mech z trawnika.

Kiedy wykonać letnie cięcie drzewek owocowych?

Cięcie letnie drzew owocowych, przycinanie krzewów, usuwanie pędów malin, wilków, odrostów korzeniowych, usuwanie przekwitłych główek kwiatów, uszczykiwanie wierzchołków pomidorów, brukselki, kukurydzy najlepiej przeprowadzać w czasie ubywania Księżyca między pełnią i nowiem, szczególnie w kwadrze uprawy.

Ukorzenianie sadzonek zielnych i zdrewniałych różnych roślin najlepiej wykonywać w kwadrze korzenia, dobra też kwadra liścia w drugiej połowie miesiąca. Oczkowanie dziczek, krzewów i drzew ozdobnych przeprowadzać najlepiej w kwadrze owocu, w drugiej kolejności wybierać kwadrę liścia, w trzeciej – kwadrę korzenia.

Sierpień w ekogospodarstwie

Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać po 16 sierpnia, unikać dni wykreślonych.

Ryby w stawach i oczkach wodnych dokarmiać intensywniej po 16 sierpnia.

Zabiegi pielęgnacyjne przy pszczołach najlepiej przeprowadzać do 15 sierpnia, szczególnie dobry czas będzie od 8 do 15 sierpnia. Dokarmiać po 16 sierpnia.

 

ZAMÓW PRENUMERATĘ JUŻ DZISIAJ

 

Grafiki chronione prawem autorskim pochodzą z EKOLOGICZNEGO PORADNIKA KSIĘŻYCOWEGO WERSJA NA ŚCIANĘ 

Powiązane artykuły

Leave a Comment