Home Pogoda Jaką pogodę przyniesie nam listopad?

Jaką pogodę przyniesie nam listopad?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Słońce przesuwa się przed fragmentem nieba zwanym znakiem Skorpiona do 22 listopada, wtedy o godz. 15:59 pojawi się w znaku Strzelca. Pełnia w listopadzie przypada 12 listopada, nów 26 listopada.

Listopad rozpocznie się niezbyt przyjemną, zimną i wietrzną aurą. Wiatr może być gwałtowny i silny. Chłodne i zimne temperatury możliwe będą w dzień, ale także w nocy. Przy rozpogodzeniach niewykluczone liczne przymrozki i mrozy.

Początkowo nie powinno zbyć często padać, raczej powinno być pogodnie, ale zimno. Ujemne temperatury mogą się utrzymywać nawet w dzień, zwłaszcza na wschodzie i południu Polski. Więcej opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i pierwszego większego śniegu można oczekiwać dopiero pod koniec pierwszej i na początku drugiej dekady. Wtedy też temperatury będą dosyć niskie i niezbyt przyjemne, a rozpogodzenia nieliczne. Więcej pogodnych, ładnych, jesiennych dni z rozpogodzeniami dopiero pod koniec drugiej dekady. Aura w dzień powinna być dosyć pogodna i łagodna.

Listopad na polu i w ogrodzie

Pogoda w listopadzie

Temperatury przyjemne w dzień, ale w nocy niewykluczony lekki mróz. Przy licznych rozpogodzeniach, przejaśnieniach i okresach ładniejszej aury należy się spodziewać bardzo silnych mgieł, zwłaszcza rankami, wieczorami i nocami. Opady, jeżeli się pojawią, to lokalnie i sporadycznie (częściej, gdy powieje wiatr z południowego zachodu). Dni pogodne z łagodną aurą również liczne pod koniec miesiąca. Wtedy przy cieple w dzień niewykluczone szarugi i mgły, zwłaszcza wieczorem i nad ranem.

Prognoza dodatkowa

Gdy w listopadzie koło domów pojawia się mysikrólik i w tym samym czasie od północy ukazują się małe chmury, można oczekiwać, że wkrótce pojawi się zimno i zacznie padać śnieg.

Ludowa meteorologia

  • W Katarzynę (25 listopada) dzień jaki, cały grudzień będzie taki.
  • Klemens (23 listopada) często wróży na to, że śnieg znajdziesz przed chatą.

Przysłowia

  • Rolnik się boi, gdy listopad wodą stoi.
  • Gdy dzień jasny i słoneczny na św. Andrzeja (30 listopada) – dla chorych i samotnych wielka nadzieja.

Powiązane artykuły

Leave a Comment