Home Ogród Listopad na polu i w ogrodzie

Listopad na polu i w ogrodzie

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

W listopadzie powoli unikamy prac na polu i w ogrodzie, bo tradycja nakazywała, by w końcu miesiąca, zwłaszcza na początku Adwentu, który w tym roku rozpocznie się 1 grudnia, dać już ziemi czas na spoczynek.

Jeszcze w kwadrze liścia i owocu na początku miesiąca, jeżeli ziemia nie zamarzła, można siać na zimę rośliny korzeniowe: marchew, pietruszkę, sadzić topinambur (słonecznik bulwiasty), czosnek, cebulki kwiatowe. Później dosyć korzystny termin to kwadra korzenia i liścia w drugiej połowie miesiąca, ale może to być już zbyt późno. Dni oznaczone w kwadrze uprawy małymi korzeniami to dobry czas do zbiorów roślin korzeniowych, szczególnie tych mogących zimować w gruncie, np. pasternaku, skorzonery, chrzanu oraz ziół korzeniowych. Wcześniej korzystny czas też po pełni (12 listopada) od 13 do 18 listopada w kwadrze korzenia. Mniej korzystne są kwadry liścia i kwadra owocu.

Zbiory owoców leśnych

Dziko rosnące owoce leśne zbierać i przetwarzać najlepiej przed pełnią w kwadrze owocu od 5 do 11 listopada. Wcześniej korzystna także będzie kwadra liścia, później kwadra korzenia i liścia pod koniec miesiąca. Jest to również dobry czas do pozyskiwania kory z roślin leczniczych, igliwia na witaminowe napoje, a także zbioru brukselki. W kwadrze owocu, o ile ziemia nie zamarzła, można jeszcze siać kasztany, żołędzie, głogi, nasiona drzew szpilkowych, kwiatów, ziół. Dosyć dobre też kwadry liścia i korzenia.

Planer na dobry rok 2020 – nowość

Listopad w ogrodzie i sadzie

Cięcie winorośli przed okryciem wykonać najlepiej w kwadrze uprawy albo wcześniej po pełni w kwadrze korzenia od 13 do 18 listopada. Jest to też dobry czas do oczyszczenia, bielenia lub smarowania pni pastami, owijania drzewek słomą, obsypywania liśćmi, ściółkowania, budowy grządek podwyższonych, zabezpieczania przed przemarznięciem, np. jeżyn, okrywania krzewów, kwiatów, ziół i innych roślin zimujących w gruncie. Po pełni okopywać większe drzewa, które chcemy zimą przesadzać z bryłą korzeniową.

Jeszcze w kwadrze uprawy, ale najlepiej tylko wtedy, gdy jest to konieczne i gdy nie było silniejszych przymrozków czy mrozów, można wapnować, nawozić obornikiem, kompostem pola, łąki, ogrody, przyorywać zielone nawozy.

Dokarmianie ptaków zimą

Zrazy z drzew owocowych, jeżeli już została zakończona wegetacja, ścinać przed pełnią 9, 10, 11 listopada oraz po pełni – 13, 14 i 15 listopada. Zrazy przechowywać w wiadrze z piaskiem w chłodnej piwnicy. Również w tych terminach ścinać gałęzie krzewów ozdobnych, np. forsycji, na sadzonki. Dołować w ocienionym miejscu, by 2-3 oczka wystawały nad ziemią, a 3 oczka były w ziemi. Podobnie można postępować w przypadku porzeczek i agrestu.

Jaką pogodę przyniesie nam listopad?

W kwadrach liścia, kwadrze owocu lub korzenia można sadzić wiklinę. Wystarczy poutykać w ziemię ucięte gałązki. Warto też wtedy kopać pietruszkę, szczypiorek przeznaczone do pędzenia.

W listopadzie unikamy przesadzania roślin pokojowych i doniczkowych.

Późna jesień w gospodarstwie

Zabiegi rozpłodowe zwierząt dokonywać, gdy Księżyca przybywa do 11 listopada i po 26 listopada. Ubój zwierząt gospodarskich wykonywać także w tych samych terminach. Ostatnie prace w pasiekach wykonywać od 13 do 25 listopada, zwłaszcza od 19 do 25 listopada. Zaczynamy dokarmiać ptaki, jeżeli nadeszły silniejsze chłody.

Powiązane artykuły

Leave a Comment