Home Ogród Październik na polach i w ogrodzie. Jakie prace zaplanować?

Październik na polach i w ogrodzie. Jakie prace zaplanować?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Październik to czas ostatnich prac w ogrodach i na polach, kiedy to ziemia przygotowuje się na nadejście zimy. Jakie więc prace należy wykonać w najbliższych dniach? Kiedy najlepiej zabrać się za zbiory warzyw korzeniowych, a kiedy sadzić drzewka owocowe? Sprawdźcie! 

Prace w ogrodzie warzywnym

Należy kończyć wybieranie roślin korzeniowych, bulwiastych, kłączowych i ziół korzeniowych w okresie ubywania Księżyca od 14 do 27 października (szczególnie polecana jest kwadra uprawy). Dosyć korzystne są także kwadry liścia na początku i pod koniec miesiąca.

Płody z roślin korzeniowych zebrane bliżej nowiu (28 października), w dniach oznaczonych małymi korzeniami, zwłaszcza zioła korzeniowe – ale też pietruszka, skorzonera, por, pasternak – będą najwartościowsze i powinny się lepiej przechowywać w piwnicach, kopcach. Ostatni dość dobry termin do zbioru roślin korzeniowych, a zwłaszcza ziół, będzie jeszcze w kwadrze liścia pod koniec miesiąca.

Kwadra korzenia jest najlepsza do wykopywania, dzielenia karp, korzeni, wyjmowania bulw, sadzenia kłączy konwalii, cebul kwiatów, czosnku, dymki. Dobrze jest wyjmować kłącza, bulwy, korzenie, gdy przymrozki zwarzą liście i wstrzymają wegetację.

Pozyskiwać rośliny kapustne, liściowe i owoce najlepiej w kwadrze owocu od 6 do 12 października. Wcześniej korzystna jest też kwadra liścia, potem korzenia i liścia w połowie i pod koniec miesiąca.

Pogoda w październiku. Jaka aura czeka nas w nadchodzących dniach?

Prace w sadzie

Sadzenie drzewek owocowych, także drzewek i krzewów iglastych, róż najlepiej przeprowadzać, gdy opadną na nich liście. Najkorzystniejszy czas to kwadra owocu i w drugiej kolejności kwadry liścia. Dobry czas będzie też w kwadrze korzenia. Unikać kwadry uprawy i dni wykreślonych. Wszelkie tego rodzaju prace lepiej wykonywać przed południem. By drzewka się lepiej przyjmowały, warto maczać korzenie w papce gliniastej samej lub z dodatkiem krowieńca, ewentualnie można stosować rozcieńczone gnojówki zwierzęce z gliną, serwatką i popiołem z drzew liściastych.

W podanych terminach warto też sadzić, przesadzać dziczki, siać nasiona jabłoni, gruszek, śliwek i wiśni, także orzechów i innych drzew. Kończyć zbiory zimowych jabłek, gruszek w kwadrze owocu. Wcześniej korzystna do zbioru jest kwadra liścia, potem kwadra korzenia i liścia w połowie i na końcu miesiąca. Podane terminy to również w miarę dobry czas do zbioru wartościowych, witaminowych owoców leśnych: dzikiej róży, berberysu, tarniny, głogu, a także żołędzi, szyszek, nasion drzew, kwiatów, ziół i innych roślin. Wybierać do zbiorów dni słoneczne i godziny popołudniowe. W tych terminach także otrząsać ostatnie orzechy.

Podstawowe zasady profilaktyki i zwalczania popularnych chorób drzew owocowych

Zaprawy w październiku

Do zbiorów kapusty i jej kwaszenia najlepsze będą okresy, gdy Księżyca przybywa. Najkorzystniejsza jest zawsze kwadra owocu (podwójna linia ciągła), w październiku przypada od 6 do 12 (dobre też są kwadry liścia na początku i pod koniec miesiąca). W trzeciej kolejności wybierać kwadrę korzenia. Również wtedy dobrze jest kisić liście buraków i wykonywać inne kiszone produkty. W kwadrach liścia i w kwadrze owocu można przesadzać sałatę głowiastą, zimującą w gruncie. Wtedy też siać jeszcze rośliny na zielone nawożenie, szpinaki. Dosyć korzystny termin przypada, też w kwadrze korzenia. 

Prace w polu

Najlepszy czas do wywożenia i nawożenia obornikiem, kompostem pól, łąk, ogrodów przypada zawsze w kwadrze uprawy, w tym miesiącu od 21 do 28 października, nieco mniej korzystna jest kwadra korzenia. Warto pamiętać, że nawożenie organiczne, czyli wprowadzanie do gleby dobrze przefermentowanego obornika lub kompostu, zawsze powinno się odbywać, gdy temperatura powietrza wynosi nie mniej niż 10°C. Gdy jest niższa, procesy wiązania i rozkładu substancji w glebie nie zachodzą prawidłowo. Pamiętać trzeba, że nawozy organiczne należy mieszać z glebą na głębokości około 10 cm, nie głębiej. Wtedy jest gwarancja lepszej przyswajalności i prawidłowego rozkładu. Gdy nawożenie prowadzone jest głębiej, około 20 cm, to w glebie jest dużo miejsca na przepoczwarzanie się owadów. Duża ilość owadów to pokarm dla kretów, więc by ich liczbę ograniczyć, warto prawidłowo wykonywać zabiegi nawożenia.

W podobnych terminach także wapnować, rozlewać gnojówkę, przerabiać komposty, ściółkować grządki, np. z ziołami. Wszelkie zabiegi uprawowe, orki, przekopywania grządek, wzruszania ziemi, kopczykowania wykonywać w dniach zaznaczonych linią przerywaną. Wtedy także wykonać prace porządkowe w oczku wodnym, tępić szkodniki itp. W sadzie w kwadrze uprawy przed nowiem (28 października) smarować pnie pastą złożoną z gliny i krowieńca, najlepiej rozcieńczoną serwatką, a przy jej braku wodą albo z gliny, krowieńca, popiołu drzewnego i wapna.

Ostatni raz kosić trawniki w kwadrach liścia. Wtedy też, zwłaszcza przed przed nowiem, silnie podlewać rośliny dwuletnie, zimujące w gruncie w postaci rozet. To pozwoli im dobrze przetrwać mroźną zimę.

Październikowe prace w gospodarstwie

Odławiać ryby w stawach najlepiej od 14 do 27 października. Ubój zwierząt gospodarskich przeprowadzać do 12. i po 28 października (dni zaznaczone linią ciągłą), w godzinach przedpołudniowych. Zabiegi rozpłodowe u zwierząt najlepiej przeprowadzać do 12. i po 28 października. Ostatnie prace pielęgnacyjne w pasiekachm.in. ogacać ule, okładać je matami – wykonywać najlepiej od 14. do 27 października (szczególnie korzystne dni od 21. do 27 października).

Powiązane artykuły

1 comment

Jolka 2 października 2019 - 12:11

Hej wielkie dzięki za post !

Reply

Leave a Comment