Home Pogoda Pogoda w październiku. Jaka aura czeka nas w nadchodzących dniach?

Pogoda w październiku. Jaka aura czeka nas w nadchodzących dniach?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Jesień rozgościła się na dobre. Wspomnieniem pozostały ciepłe i słoneczne dni. Czy jednak mamy co liczyć na piękną aurę? Jaka pogoda czeka nas w październiku?

Słońce przesuwa się przed pasem nieba zwanym znakiem Wagi do 23 października. W tym dniu o godz. 19:19 pojawi się w znaku Skorpiona. Pełnia przypada 13 października, nów – 28 października. 

Październik na polach i w ogrodzie. Jakie prace zaplanować?

Jaka pogoda w październiku?

Październik powinien nas przywitać pogodną i ładną aurą. Dni początkowo powinny być dosyć ciepłe, słoneczne, pogodne, charakterystyczne dla babiego lata. Temperatury przyjemne i dosyć wysokie, zwłaszcza w dzień. W nocy możliwe już wyraźne chłody i zimna.

Koniec pierwszej i druga dekada to również aura pogodna i słoneczna, ale już chłodniejsza. Może pojawić się lekki mróz, przymrozek ze szronem, zwłaszcza gdy powieje wiatr ze wschodu lub północnego zachodu. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub nawet śniegu na południu i wschodzie Polski, pojawią się sporadycznie (częściej gdy powieje wiatr z południowego zachodu). Nawet przy przyjemnych temperaturach w dzień odczucie zimna może być potęgowane przez silnie wiejący wiatr. W nocy również zimno, niewykluczone przygruntowe przymrozki, szron i mróz. Mogą pojawić się również liczne mgły i zamglenia.

Pierwsza połowa miesiąca to dużo więcej dni ciepłych, pogodnych i suchych. Ostatnia dekada to już większa przewaga aury wilgotnej, deszczowej, jesiennych słot z różnorodnymi opadami. Przy dosyć niskich temperaturach niewykluczony śnieg i śnieg z deszczem oraz nieprzyjemna, wietrzna aura, która będzie potęgowała odczucie chłodu. Koniec miesiąca to pierwszy wyraźny powiew zimy, zwłaszcza na południu i wschodzie Polski.

Prognoza dodatkowa

Gdy przy ładnej pogodzie barometr szybko opada, to po upływie dwóch, trzech dni może pojawić się deszcz i silny wiatr.

Ludowa meteorologia

  • Gdy babie lato we włos się zaplącze – długo będzie mokro w polu i na łące.
  • Św. Brunon (6 października) mocny chłód niesie i przypomina, że to już jesień.

Przysłowia

  • Św. Edward (13 października) nadzieję daje na ozimin urodzaje.
  • Po św. Jadwidze (15 października) nie pora, by chodzić na rydze.

Powiązane artykuły

Leave a Comment