Home Pogoda Pogoda we wrześniu. Czy czeka nas znaczne ochłodzenie?

Pogoda we wrześniu. Czy czeka nas znaczne ochłodzenie?

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Słoneczna aura powoli odchodzi w zapomnienie. Jesień zbliża się wielkimi krokami. Czy jednak od razu powieje chłodem? Czym wyróżniać się będzie pogoda we wrześniu? Sprawdźcie!

Słońce przesuwa się przed pasem nieba zwanym znakiem Panny do 23 września, wtedy o godz. 9:50 wkroczy do znaku Wagi i rozpocznie się astronomiczna jesień. Pełnia 14 września, nów 28 września.

Nadchodzi jesień. Jakie prace wykonać we wrześniu w ogrodzie i gospodarstwie?

Pogoda we wrześniu deszczowa

Wrzesień może być obfity w liczne opady deszczu. Pierwsza dekada września powinna być już dosyć chłodna, z przewagą dni pochmurnych, wilgotnych, z opadami deszczu. Opady mogą być częste, długotrwałe i może im towarzyszyć nieprzyjemny wiatr, potęgujący odczucie chłodu.

Deszczowo, mokro i dosyć zimno będzie także w drugiej dekadzie. Przy takiej aurze w nocy niewykluczone chłody, dlatego stosunkowo wcześnie można spodziewać się pierwszych przymrozków. Ranki często mogą być mgliste, zwłaszcza gdy w dzień będą przejaśnienia i słońce.

Temperatury z przewagą jesiennych, chociaż lokalnie możliwa poprawa pogody i ciepła aura. Zimno i deszczowo może być jeszcze na początku trzeciej dekady, ale potem rozpogodzeń i ładnych, pogodnych dni dużo więcej niż w pozostałych dekadach miesiąca. Koniec lata i początek jesieni może obfitować w dni pogodne, słoneczne, ciepłe – typowe dla babiego lata, zwłaszcza gdy powieje wiatr ze wschodu lub północnego zachodu. Podczas rozpogodzeń i ciepła w dzień, w nocy możliwe chłody i przymrozki, lokalnie dosyć silne. Częste poranne mgły i rosy.

Opady, jeżeli się pojawią, to tylko przy wietrze wiejącym z południowego zachodu. Wtedy w górach niewykluczone pierwsze opady śniegu lub śniegu z deszczem, wyraźnie chłodne dni i noce z przymrozkami.

Prognoza dodatkowa

Mroźnej zimy należy się spodziewać, gdy krzewy dzikiej róży obsypane są owocami. Gdy urodzaj owoców jest niewielki, wtedy zapowiada to łagodną zimę.

Ludowa meteorologia

  • Św. Jan Chryzostom (13 września) pogodę przepowie w drugiej września połowie.
  • Św. Wincenty (27 września) udaje, że ciepło rozdaje.

Przysłowia na wrzesień

  • Gdy dzień ciepły w św. Melchiora (7 września) – po zbiorach jesieni pełna komora.
  • Jak św. Gerard (24 września) słonkiem przebłyskuje, serce rolnika się raduje.

Powiązane artykuły

Leave a Comment