Home Ogród Nowy sad starych odmian jabłoni – rusza projekt „KOSZTELA”!

Nowy sad starych odmian jabłoni – rusza projekt „KOSZTELA”!

W 2018 po raz kolejny rusza projekt „KOSZTELA” mający na celu zakładanie nowych sadów starych odmian jabłoni.  Do udziału w projekcie zaprasza fundacja AgriNatura. Zobaczcie dlaczego warto!

Weź udział w projekcie „KOSZTELA”

W 2018 roku fundacja AgriNatura kontynuuje realizowany wspólnie z grupą ACCOR – Orbis (w ramach międzynarodowej akcji Fundacji PUR PROJECT) projekt zakładania nowych tradycyjnych sadów.
Od roku 2015 posadzonych zostało 13000 drzewek. Powstało 130 tradycyjnych sadów, w których rosną takie odmiany jak: kosztela, antonówka, malinówka, kronselska i 60 innych.

Jakie warunki trzeba spełnić by być w projekcie „KOSZTELA”

Właściciel zobowiązuje się do:
1. Posadzenia co najmniej 50 drzew (potrzebny teren to ca 0,3 ha)
2. Ogrodzenia terenu, w celu zabezpieczenia nowego sadu przed dzikimi zwierzętami.
3. Przygotowania terenu do posadzenie drzewek
4. Pielęgnacji nowego sadu

Fundacja AgriNatura zobowiązuje się do bezpłatnego:
1. Opracowania planu sadu
2. Organizacji warsztatów na temat zakładania i pielęgnacji sadu
3. Przekazania drzewek

Jakie drzewka można otrzymać?

  • Drzewka pochodzą z renomowanej szkółki – bez certyfikatu ekologicznego – (to istostna informacja zwłaszcza dla eko gospodarstw, które nie mogą wykonać nasadzeń materiałem bez certyfikatu – trzeba chęć takiego działania skonsultować z jednostką certyfikującą i doradcami).
  • Drzewka są okulizowane na dzikich podkładach (wyrosną na duże drzewa) i są to wyłącznie dawne odmiany.
  • Dobór odmian jabłoni w sadzie jest konsultowany z ekspertem, zależy od potrzeb właściciela i warunków środowiskowych panujących na danym terenie.

Zainteresowani szczegółami mogą kontaktować emialowo z Elżbietą Lenarczyk – koordynator projektu: elapri@o2.pl

Adres Fundacji i więcej szczegółów z projektów znajdziecie na stronie: www.agrinatura.pl

Jako redakcja Ekologicznego Poradnika Księżycowego, a także Biokuriera i Eko Arki mocno kibicujemy fundacji AgriNatura i projektowi „KOSZTELA”. Mamy nadzieję, że jest to kolejna szansa by w wielu miejscowościach powstały na nowo wysokopienne sady inne niż te dzisiejsze – „przemysłowe”. Na nowo posadzonych drzewach już niedługo pojawią się owoce odmian zapomnianych, których dzisiaj już nie kupimy w sklepie. Projekt „KOSZTELA” z pewnością pozwoli naszym dzieciom i wnukom poznać dawne odmiany i smaki tradycyjnych jabłoni. Dodatkowo zadba o zanikającą bioróżnorodność wśród drzew, a tym samym także wśród owadów, ptaków, zwierząt… Gorąco zachęcamy do udziału w tym ciekawym projekcie!

Powiązane artykuły

Leave a Comment