Home Pogoda Prognoza pogody na październik – długoterminowa

Prognoza pogody na październik – długoterminowa

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Październik to najpiekniejszy jesienny miesiąc. Mieni się kolorami i obdarza różnorodną pogodą. Oto prognoza pogody na październik – długoterminowa napisana wiosną 2016 roku. Każdego roku prognoza pogody w eko poradniku jest pisana zgodnie ze „starymi” regułami meteorologicznymi. Przekonajcie się czy sprawdza się nasza pogody na październik?

Słońce przesuwa się przed pasem nieba zwanym znakiem Wagi do 23 października. W tym dniu o godz. 7:26 pojawi się w znaku Skorpiona. Pełnia 5 października, nów 19 października.

Prognoza pogody na październik – długoterminowa według dawnych reguł

Październikowa pogoda może nas nie rozpieszczać. Sporo dni powinno być dosyć chłodnych, wilgotnych i wietrznych. Częste zmiany aury oraz różnorodne opady, którym towarzyszyć może silny, nieprzyjemny i porywisty wiatr. Dni dosyć ciepłych, pogodnych, charakterystycznych dla babiego lata więcej na początku i w środku miesiąca. Wtedy też liczne chłodne noce z przymrozkami i szronem. Pod koniec miesiąca lokalnie możliwe już opady śniegu, śniegu z deszczem, a nawet mróz w dzień, zwłaszcza na południu i wschodzie Polski.

Przymrozki, szron i śnieg

Początek miesiąca powinien być pogodny, słoneczny, ale dosyć chłodny w dzień. W nocy również zimno, niewykluczone przygruntowe przymrozki. Chłodno będzie zwłaszcza gdy powieje wiatr ze wschodu lub północnego zachodu. Więcej opadów i jesiennych słot w dalszej części miesiąca. Może spaść deszcz, deszcz ze śniegiem lub śnieg. Dosyć silnym opadom może towarzyszyć nieprzyjemny i porywisty wiatr z południowego zachodu, potęgujący odczucie chłodu. Dni pogodne, ale chłodne liczniejsze, gdy powieje wiatr ze wschodu lub północnego zachodu, wtedy możliwe przymrozki i szron. W ostatniej dekadzie wietrznie i nadal chłodno. Możliwy pierwszy wyraźny powiew zimy zwłaszcza na południu i wschodzie Polski. Niewykluczone opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatury wyraźnie niższe niż na początku miesiąca.

Prognoza dodatkowa: Gdy na trawie pojawia się szron, często zapowiada, że na drugi lub trzeci dzień po jego wystąpieniu będzie padać deszcz.

Co mówi ludowa meteorologia o październiku?

  • Gdy dzień św. Jadwigi (15 października) bez deszczu i chmury, listopad deszczowy, wietrzny i ponury.
  • Od pochmurnego Seweryna (23 października) duży ziąb się zaczyna.

Przysłowia na październik

  • Na Emila (11 października) – babie lato się przechyla.
  • Bywa, że Sabina (27 października) gałęzie mrozem zgina.

Pogodę na każdy miesiąc sprawdzisz zawsze w każdym Ekologicznym Poradniku Księżycowym tradycyjnym.

W Ekologicznym Poradniku Księżycowym oprócz prognozy pogody na październik, znajdziesz inne prognozy długodetminowe na poszczególne miesiące, ale także prognozy pogody na cały nadchodzący 2018 rok, a także prognozy urodzajów. Dzięki nim Czytelnicy naszego kalendarza wiedzą jak planować siewy, nasadzenia, zbiory oraz prace hodowlane. Wiedza przodków się sprawdza i jest bardzo pomocna – często podkreślacie to w listach i telefonach, które otrzymuję.

Jeżeli ciekawią Was reguły meteorologiczne i przepowiadanie pogody warto zajrzeć do książki: „Jak samemu przepowiadać pogodę” Zbigniewa Przybylaka – to jedyny taki praktyczny podręcznik dostępny na polskim rynku. Patrząc na rośliny, zwierzęta, zjawiska atmosferyczne, a także okresy wróżebne – odkryjesz magię przepowiadania pogody…

Powiązane artykuły

Leave a Comment