Home Pogoda Jaką pogodę przyniesie grudzień?

Jaką pogodę przyniesie grudzień?

by redakcja

Jaką pogodę przyniesie grudzień? Podpowiadamy. Czy Święta Bożego Narodzenia będą zimowe? Zobaczcie sami…

Słońce wędruje przed fragmentem nieba określanym mianem znaku Strzelca do 22 grudnia i o godz. 05:19 wkracza w pas Koziorożca. W ten sposób rozpoczyna się astronomiczna zima roku 2019/2020. Pełnia 12 grudnia, Nów z zaćmieniem Słońca 26 grudnia.

Zmienny i anomalny grudzień

Grudzień może obfitować w liczne zmiany i anomalia z racji rozpoczynających się zaćmień. W grudniu wiele dni będzie wietrznych, zimnych, mokrych i nieprzyjemnych. Początek miesiąca może być wietrzny i typowo jesienny. Temperatury nie powinny być zbyt niskie, ale wiatr z pewnością będzie potęgował odczucie chłodu. Początkowo opady będą niezbyt liczne, z przewagą suchej, ale pochmurnej i wietrznej aury. Jeżeli opady się pojawią, to wystąpią lokalnie i na krótko.

Jaka pogoda na Święta Bożego Narodzenia?

Dopiero druga i trzecia dekada to aura zmienna, dynamiczna z różnorodnymi opadami i nadal silnie wiejącym wiatrem. Opady m.in. deszczu, deszczu ze śniegiem, ale również śniegu miejscami mogą być intensywne i długotrwałe. Dodatkowo silny wiatr towarzyszący opadom może potęgować odczucie chłodu, a tam, gdzie spadnie śnieg może powodować zawieje i zamiecie. Podczas opadów przeważać będą temperatury raczej odwilżowe, a delikatny mróz możliwy tylko przy nielicznych rozpogodzeniach i przejaśnieniach. Święta Bożego Narodzenia powinny być raczej mokre z różnorodnymi opadami w zależności od regionu, na południu i na północnym wschodzie możliwy śnieg. Ostatnie dni miesiąca bardziej mroźne i suche. Wtedy niewykluczone rozpogodzenia i więcej dni pogodnych ze słońcem, typowo wyżowych, z mrozem i przyjemną zimową aurą.

Prognoza dodatkowa: Ładnej pogody i mrozu można się spodziewać, gdy zimową porą po dniu jasnym, podczas ciszy, niebo pokrywa się wieczorem niskimi chmurami warstwowymi, jakby mglistą oponką.

LUDOWA METEOROLOGIA

Gdy brak śniegu na Kryspina (5 grudnia) – wymarznie ozimina.
Gdy Olimpia (17 grudnia) sucha i bezwietrzna, na Gody pogoda bezpieczna.

PRZYSŁOWIA NA GRUDZIEŃ

Na św. Mikołaja (6 grudnia) przybywa dnia na skorupkę jaja.
Św. Sylwester (31 grudnia) pilnie baczy, co się w polu dzieje, i ma w Bogu nadzieję.

Powiązane artykuły

Leave a Comment