Home Bez kategorii Grzmoty i błyskawice w grudniu – co oznaczają?

Grzmoty i błyskawice w grudniu – co oznaczają?

Co mogą oznaczać grzmoty i błyskawice w grudniu? W najnowszym Ekologicznym Poradniku Księżycowym odpowiadamy na pytania Czytelnika.

Co oznaczają grzmoty i błyskawice w grudniu?

W ludowej meteorologii grzmoty były zazwyczaj zwiastunami urodzajów, dużo rzadziej kataklizmów i nieszczęść – zjawiska i burze towarzyszące grzmotom były dużo mniej gwałtowne, niż jest to obecnie. O tych zjawiskach mówią m.in. przysłowia:

Grzmot listopada dużo zboża zapowiada.

W marcu, gdy są grzmoty, urośnie zboże ponad płoty.

Jednak gdy grzmoty pojawiały się w grudniu, zazwyczaj miały charakter informacyjny – „przepowiadały pogodę”. Takie przysłowie odnoszące się do grzmotów grudniowych znalazłam:

Grudzień z grzmotami, rok z wiatrami.

W książce „Jak samemu przepowiadać pogodę” Zbigniewa Przybylaka można znaleźć takie przepowiednie pogody dotyczące błyskawic i grzmotów.

Będzie pogoda

Będzie pogoda – gdy nad horyzontem pojawiają się błyskawice, a niebo jest jasne i pogodne.

Będzie burza, deszcz lub wiatr

Będzie burza, deszcz lub wiatr – gdy grzmi w południe i spadnie deszcz. Grzmoty wieczorne zapowiadają burzę i ulewę, ranne wiatr. Grzmoty przy zimnej i deszczowej pogodzie zapowiadają trwanie niepogody.

Będzie śnieg, wiatr lub burza

Będzie śnieg, wiatr lub burza – gdy błyskawice pojawiają się zimą.

 

Więcej sposobów na przepowiadanie pogody znajdziecie w książce „Jak samemu przepowiadać pogodę” Zobaczcie, że to ciekawa i prosta umiejętność, zwłaszcza dla rolników i ogrodników.

 

Odpowiedź opublikowana w Ekologiczny Poradnik Księżycowy 2018

Powiązane artykuły

Leave a Comment