Home Pogoda Prognoza pogody na listopad – długoterminowa

Prognoza pogody na listopad – długoterminowa

by Magdalena Przybylak - Zdanowicz

Listopad to najsmutniejszy miesiąc w roku i z racji refleksyjnych świąt i pogody, która często uboga jest w słońce i przyjemną aurę. Prognoza pogody na listopad – długoterminowa napisana została wiosną 2016 roku. Każdego roku prognozy pogody w eko poradniku są pisane zgodnie ze „starymi” regułami meteorologicznymi. Przekonajcie się czy sprawdzi się nasza prognoza pogody na listopad?

Słońce przesuwa się przed fragmentem nieba zwanym znakiem Skorpiona do 22 listopada, wtedy o godz. 4:04 pojawi się w znaku Strzelca. Pełnia 4 listopada, nów 18 listopada.

Prognoza pogody na listopad – długoterminowa według dawnych reguł

Listopad powinien być dosyć wietrzny i zmienny. Spodziewać się można dużej liczby dni chłodnych z nocnymi przymrozkami, szronami i porannymi mgłami, niekiedy utrzymującymi się prawie cały dzień. Dni cieplejszych, pogodnych najwięcej w pierwszej połowie i pod koniec miesiąca. Przy cieple w dzień niewykluczone szarugi i mgły, zwłaszcza wieczorami i w nocy. W listopadzie wystąpią opady to śniegu, deszczu ze śniegiem lub deszczu. Niewykluczone silne przymrozki, a nawet pierwsze przedzimowe mrozy. Ujemne temperatury mogą się utrzymywać nawet w dzień, zwłaszcza na wschodzie i południu Polski.

Wietrznie, deszcz, śnieg, mgły

Pierwsza dekada miesiąca powinna być zmienna i wietrzna. Pogodnie i mroźno powinno być zwłaszcza gdy powieje wiatr ze wschodu lub południowego zachodu. Więcej dni wilgotnych z opadami deszczu lub śniegu można oczekiwać, gdy powieje wiatr z południowego zachodu. Temperatury w ciągu dnia nie powinny być zbyt wysokie. Przy licznych rozpogodzeniach, przejaśnieniach i okresach ładniejszej aury należy się spodziewać bardzo silnych mgieł, zwłaszcza rankami, wieczorami i nocami.

Druga i trzecia dekada może być wyraźnie chłodniejsza, nadal zmienna i również bardzo wietrzna. Wiatr może być silny, gwałtowny i nieprzyjemny. W ciągu dnia częściej pochmurnie, może padać deszcz, deszcz ze śniegiem, a nawet pierwszy, większy śnieg. Pod koniec miesiąca dosyć pogodnie, ale przy dosyć chłodnej aurze niewykluczone opady i pierwszy powiew zimy.

Prognoza dodatkowa:
Obfite owocowanie dziko rosnących krzewów, z których pozyskuje się owoce na witaminowe herbatki, zapowiada nadejście srogiej i mroźnej zimy.

Co mówi ludowa meteorologia o listopadzie?

  • Jak listopad chłodzi i mrozi, to grudzień w kożuchu chodzi.
  • Kiedy w chłodną Katarzynę (25 listopada) z nieba nic nie spadnie, będzie w przyszłym lutym chyba jeszcze ładniej.

Przysłowia na listopad

  • Gdy w św. Benedykta (13 listopada) zwierz z głodu bory opuszcza – zła to dla wszystkich wróżba.
  • Na św. Cecylię (22 listopada) nie wypatruj pogody – bo za miesiąc Gody.

Pogodę na każdy miesiąc sprawdzisz zawsze w każdym Ekologicznym Poradniku Księżycowym tradycyjnym.

W Ekologicznym Poradniku Księżycowym oprócz prognozy pogody na listopad, znajdziesz inne prognozy długodetminowe na poszczególne miesiące, ale także prognozy pogody na cały nadchodzący 2018 rok, a także prognozy urodzajów. Dzięki nim Czytelnicy naszego kalendarza wiedzą jak planować siewy, nasadzenia, zbiory oraz prace hodowlane. Wiedza przodków się sprawdza i jest bardzo pomocna – często podkreślacie to w listach i telefonach, które otrzymuję.

Jeżeli ciekawią Was reguły meteorologiczne i przepowiadanie pogody warto zajrzeć do książki: „Jak samemu przepowiadać pogodę” Zbigniewa Przybylaka – to jedyny taki praktyczny podręcznik dostępny na polskim rynku. Patrząc na rośliny, zwierzęta, zjawiska atmosferyczne, a także okresy wróżebne – odkryjesz magię przepowiadania pogody…

Powiązane artykuły

Leave a Comment